Ústavní soud rozhodne o stížnosti Ratha, jenž přišel o křeslo zastupitele

20.08.2019 6:03

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnostech Davida Ratha, Evy Rathové a volební strany Zdravá Hostivice. Směřují proti rozhodnutí Krajského soudu v Praze, který označil Rathovo zvolení zastupitelem města Hostivice za neplatné. Někteří kandidáti Zdravé Hostivice totiž neměli trvalý pobyt v Hostivici. Po přepočítání a propadnutí části hlasů tak volební straně nepřipadl žádný mandát.

Ústavní soud rozhodne o stížnosti Ratha, jenž přišel o křeslo zastupitele
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

Volby v Hostivici u Prahy vyhrálo sdružení HOme - Hostivice se šesti mandáty před kandidátkou Středočeši2012.cz. Zdravá Hostivice skončila na sedmém místě se ziskem 5,21 procenta hlasů a měla nárok na jeden mandát pro lídra Ratha.

Po přepočtu zůstalo Zdravé Hostivici 3,21 procenta hlasů, zůstala tedy bez zastupitelského křesla. Mandát místo Ratha získal Petr Lovíšek (Středočeši2012.cz)

Ústavní stížnost podali Rath jako kandidát, Zdravá Hostivice jako volební strana a Rathová jako volička. Krajský soud podle nich při přepočtech chyboval a překročil své kompetence. Poukazují také na to, že různé soudy zacházejí s propadlými hlasy odlišnými způsoby a že kdyby rozhodoval jiný soud, mandát by mu zůstal.

"Nám je jedno, která varianta vyhraje, ale nechť ÚS řekne, že platí jedno, nebo druhé," uvedl nedávno Rath, který neplánuje osobní účast při vyhlášení nálezu ÚS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soros posílá 220 milionů dolarů do černošských organizací. Český politik tuší, co za tím je

21:45 Soros posílá 220 milionů dolarů do černošských organizací. Český politik tuší, co za tím je

Multimiliardář George Soros se rozhodl „investovat“ 220 milionů dolarů do černošských organizací a v…