Ústavní soud se v kauze strojvůdce znovu vyjádří k dorovnávání penzí

14.02.2012 8:47

Ústavní soud (ÚS) se dnes znovu vyjádří ke sporné otázce dorovnávání slovenských penzí. Jde o první podobný nález po loňském verdiktu Soudního dvora Evropské unie, který předcházející českou praxi, formovanou právě Ústavním soudem, označil za diskriminační. Česko poté definitivně přestalo přiznávat novým žadatelům dorovnávací příspěvek. Stát se totiž obával mnohamiliardových nároků od lidí z jiných zemí EU.

Ústavní soud se v kauze strojvůdce znovu vyjádří k dorovnávání penzí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Ústavní soudci mají na stole konkrétní případ bývalého strojvůdce Karla Holubce. V době federace odpracoval mnoho let jako zaměstnanec bratislavského odštěpného závodu Československých státních drah. Když před pěti lety odcházel do penze, přiznala mu Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) důchod jen asi 3500 korun. Neuspěl ani v následném soudním sporu. Jeho kasační stížnost zamítl v srpnu Nejvyšší správní soud právě s odkazem na stěžejní stanovisko Soudního dvora EU.

Situace se změnila po vstupu do EU

Bývalí obyvatelé Československa získávají podle mezistátní smlouvy důchod od toho státu, na jehož území měl sídlo jejich zaměstnavatel v době rozpadu federace. Kvůli tomu by i Češi, kteří pracovali na Slovensku, případně v Čechách a na Moravě pro slovenské podniky, dostávali nižší důchod. Ústavní soud proto v minulosti stanovil podmínky pro dorovnávání slovenského důchodu z českého rozpočtu. Žadatel musel do roku 1992 odpracovat 25 let v systému zabezpečení bývalé ČSFR, dosáhnout předepsaného věku a dále musel mít trvalý pobyt na území ČR a českou státní příslušnost.

Situaci ale podle některých výkladů výrazně změnil vstup Česka do EU. Podle Soudního dvora EU klíčové nálezy Ústavního soudu diskriminují na základě státní příslušnosti občany jiných členských států EU, kteří třeba pracovali v Československu, ale nárok na dorovnání nemají.

Slováci mají asi o tisícovku méně

Vláda se pak rozhodla dosavadní praxi formálně ukončit. Česká správa sociálního zabezpečení už předtím dorovnání nepřiznávala lidem, jimž nárok na penzi vznikl po vstupu do EU. Ukončení dorovnávání potvrdila loni Poslanecká sněmovna schválením novely zákona. Několik tisíc důchodců, kteří peníze dostávají podle starších rozhodnutí, o příplatek nepřišlo, což ani Soudní dvůr EU nevyžadoval.

Průměrný slovenský starobní důchod činil na konci loňského roku 362 eur - v přepočtu asi 9095 korun. Český důchod k poslednímu prosinci dosáhl průměrné výše 10.552 korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

10:06 Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Nad zneužíváním syna pana Babiše ve volebním klání se mi zvedá žal…