Ústavní soud škrtl z restitucí jedno slovo. A zachránil tím prý státu miliardy

07.06.2013 21:10

Ústavní soud ve svém nedávném verdiktu o církevních restitucích vyškrtl ze zákona jedno slovíčko a tím církve připravil zhruba o dvacetinu majetku, na nějž měly podle původního návrhu nárok. Přiznal to ředitel Státního pozemkového majetku Petr Šťovíček, píše server iDNES.cz.

Ústavní soud škrtl z restitucí jedno slovo. A zachránil tím prý státu miliardy
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce-ilustrační koláž
reklama

Už před ním o tom hovořil i ústavní právník Jan Kysela. Podle něho rozhodnutí soudu povede ke zvýhodnění státu. Předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml se ale domnívá, že v praxi k žádnému výraznějšímu rozdílu nedojde.

Šťovíček se opírá o restituční praxi

Původní znění zákona definovalo majetkovou křivdu jako znárodnění anebo vyvlastnění vykonané v rozporu s tehdy platnými právními předpisy nebo bez vyplacení spravedlivé náhrady. Soud vyškrtl slovo „spravedlivé“. „V kontextu celé věci není zřejmé, jaká výše náhrady by byla považována za spravedlivou a podle jakých měřítek (zda dobových, nebo současných) by se měla hodnotit,“ řekl k tomu generální sekretář Ústavního soudu.

Ředitel Petr Šťovíček se ve svém názoru opírá o restituční praxi z dřívějška. Úprava, kterou nařídil Ústavní soud, může postihnout pět až osm procent majetku. Vycházíme ze zkušeností z dřívějších restitucí, kdy se majetek vracel fyzickým osobám,“ uvedl pro týdeník Dotyk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

16:57 Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…