Ústecká krajská policie udělala jasno: Zákrok proti agresorovi v Teplicích byl zákonný. Zabily ho drogy

24.06.2021 16:52

Na tiskové konferenci ústecké krajské policie zaznělo, že zákrok vůči Stanislavu Tomášovi zcela odpovídal chování agresora a muže zabily drogy. „Pitevní nález vedl jednoznačně k podezření z ovlivnění amfetaminovou látkou, dnes již víme, že to byl pervitin. Na těle byly zjištěny změny věnčitých tepen srdce,“ citoval z pitevní zprávy náměstek ředitele ústecké policie Zbyněk Dvořák.

Ústecká krajská policie udělala jasno: Zákrok proti agresorovi v Teplicích byl zákonný. Zabily ho drogy
Foto: Repro Twitter
Popisek: Romský narkoman se snaží rozbít okno automobilu hlavou

Anketa

Považujete policejní zákrok vůči mrtvému teplickému Romovi za chybný?

hlasovalo: 23455 lidí
Zákrok policie vůči muži v Teplicích byl zcela v souladu s intenzitou chování agresora a muže zabily drogy. Takové závěry přinesla čtvrteční tisková konference ústecké krajské policie. Přesná příčina smrti podle serveru Novinky.cz ale ještě není známa.

Zásah komentovalo ve čtvrtek vedení ústecké krajské policie na tiskové konferenci v Teplicích, její ředitel Jaromír Kníže uvedl, že podle prvotního vyhodnocení byl postup policie adekvátní situaci. „Byly použity oprávněné a zákonné postupy,“ sdělil Kníže.

Celý článek ZDE:

Jeho náměstek Zbyněk Dvořák řekl, že u muže nebyla zjištěna poranění orgánů ani známky dušení, ze kterých by plynulo, že se policisté vůči muži dopustili takového násilí, které by mělo vliv na jeho úmrtí jako třeba přílišný tlak na krk a hrudník či zakleknutí a zalehnutí. „Pitevní nález vedl jednoznačně k podezření z ovlivnění amfetaminovou látkou, dnes již víme, že to byl pervitin. Na těle byly zjištěny změny věnčitých tepen srdce,“ citoval z pitevní zprávy Dvořák.

Podle Knížete se policejní hlídka snažila agresora několikrát mírnit, ten však na varování nereagoval. Kvůli tomu, že muž byl pod vlivem drog, tak policejní hlídka též zavolala záchranku, ta musela muže v sanitce resuscitovat, muž později zemřel.

V případě Stanislava Tomáše je některými organizacemi a osobnostmi kritizován zákrok policie, konkrétně zakleknutí, které bylo při zásahu proti agresorovi použito. Jak jsme zmínili, pitva vyloučila, že by úmrtí narkomana nastalo v souvislosti s policejním zásahem, některé, například Tomáše Tožičku, však ani to nepřesvědčilo a žádají nezávislé prošetření, zřejmě od mezinárodních organizací.

Co tento zákrok dělá s tím, proti komu je použit, se rozhodl vyzkoušet reportér ČT Richard Samko na vlastní kůži. S názornou demonstrací mu pomáhal elitní policejní instruktor Pavel Černý, prezident lidskoprávní organizace Liga LIBE. Zákrok byl se vším všudy, tedy i s výzvami, aby se zadržovaný uklidnil, aby si lehl, nehýbal se, dal druhou ruku za záda a s otázkou, zda má u sebe nějaké ostré předměty nebo zbraně. Samka měl Černý spoutaného a prohledaného za 30 sekund, dodejme ovšem, že se reportér nevzpíral.

Anketa

Má Robert Šlachta vaši důvěru?

56%
37%
hlasovalo: 15039 lidí

„Kdybyste chtěl někoho skutečně úmyslně dusit, musel byste se mu dostat na krkavici, která je tady zespoda,“ ukázal Samkovi na krk a ukázal, že druhá krkavice (krční tepna) se nedostává na zem. A na první nevzniká kolenem při zákroku přímý tlak. „Teď vidíte, že tuto krkavici máte krytou a tu druhou v té výduti. Tam je úplně volno,“ ukazoval na Samkovi policejní praxi. A dodal: „Ať sebevětší tlak udělám, tak je tam neustále volno.“

Vysvětlil, že se k tepnám kolenem nemůže dostat, i kdyby chtěl. „Můžu vám možná něco udělat se zátylkem, v extrémním případě, kdybychom se hodně tahali, rvali, tak někde s páteří, s obratli. Ale nemůžu vás v současné době dusit,“ ukázal názorně. I když na reportéra přenesl tolik váhy, co jen mohl, tak Samko stále mohl dýchat. „Pravda je, že jsem měl otevřenou pusu a dýchal jsem. Tady mě to tlačilo na lícní kosti a na šíji,“ uvedl Richard Samko. A instruktor vysvětlil, že hlava se fixuje, protože hlava ovládá tělo.

Jak zákrok působí, kontroloval Samko s Černým i pulzním oximetrem na prstu, který měří nasycenost krve kyslíkem. Hodnoty, které jsou nebezpečné, jsou podle Černého 85 a níže. Ovšem když Černý Samka zaklekl, saturace kyslíkem se u reportéra nezměnila.

Další video z Teplic ukázalo, že ještě než měl Stanislav Tomáš konflikt s policií, zápasil s bílým automobilem. Čtyřikrát do něj bouchl pěstí a dvakrát hlavou. Na sociálních sítích se objevilo další video, které dokumentuje akce Stanislava Tomáše před příjezdem policie. Na Twitteru ho sdílel účet „Riksam“, který má v profilové fotce tvář reportéra ČT Richarda Samka a v popisu „novinář ČT“. Zda se jedná o autentický účet reportéra, se redakci nepodařilo ověřit, video samotné se zdá být autentické a odpovídá záběrům z předchozího videa zveřejněného policií. Popis je strohý: „Video, které ukazuje, jak mladý muž rozbíjí auto rukou i hlavou a pak padá k zemi. Jiná a delší verze videa, dříve zveřejněného policií, stav mladíka před příjezdem policie.“

Video trvá jen něco málo přes dvacet vteřin, poskytuje ale lepší úhel pohledu na souboj mezi Stanislavem Tomášem a bílým automobilem. Narkoman nejdříve vozu zasadil čtyři rány pěstí s rozmachem, následně do vozu udeřil hlavou, taktéž s rozmachem. To ho na sekundu zastavilo, odstoupil a další ránu vozu zasadil opět hlavou s krátkým rozběhem. Od nepoškozeného okénka se odrazil, zavrávoral, lehl si na zem, kde se převrátil na záda. Již několik uživatelů video sdílelo a použilo jako argument proti těm, kdo tvrdí, že k zákroku proti Tomášovi nebyl důvod.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Ponížit vás. Už to není vaše.” Prague Pride: Nový První máj, padlo. Pocítíte

4:44 ,,Ponížit vás. Už to není vaše.” Prague Pride: Nový První máj, padlo. Pocítíte

„Lidem se jasně říká: Váš životní styl sem už nepatří. Vaše kultura sem už nepatří. Nastaly nové čas…