Ústí využije připojení k síti 5G k testování autonomních vozidel

29.12.2019 6:20

Ústí nad Labem je jedním z pěti měst v republice, které začne od druhé poloviny příštího roku využívat připojení k vysokorychlostní síti páté generace (5G) umožňující přenosy velkých objemů dat téměř v reálném čase. Město vyhrálo soutěž ministerstev průmyslu a pro místní rozvoj nazvanou 5G pro 5 měst. Připojení využije k testování autonomních aut, řekl ČTK mluvčí Inovačního centra Ústeckého kraje Ondřej Klein.

Ústí využije připojení k síti 5G k testování autonomních vozidel
Foto: mag-ul.cz
Popisek: Letecký pohled na město Ústí nad Labem

Mobilní technologie 5G budou přednostně testovat i Bílina, Karlovy Vary, Jeseník a Plzeň.

V první fázi zavádění nebude síť dostupná veřejnosti. „Síť bude využívaná čistě projektově na výzkumně-vývojové projekty pro firemní či výzkumnou sféru, a sice pro projekty U Smart Zone a Portabo," řekl Klein.

Portabo je platforma pro ukládání a zprostředkování dat pro Ústecký kraj. U Smart Zone je okruh vytyčený v reálném městském provozu. Bude sloužit pro testování bezpilotního řízení aut. Jednou z podmínek pro spuštění projektu je 5G internet. Zónu bude provozovat firma, která si testování okruhu pronajme.

Okruh bude pomocí senzorů komunikovat se samořídícími systémy v autech.

„Vše směřujeme k tomu, aby byl okruh připraven zároveň se spuštěním 5G sítě v druhé půli příštího roku," řekl Klein. Pilotní projekt je podle něj dvouletý, tudíž by mohla první auta vyjet na silnice do dvou let. Plně autonomní provoz je podle Kleina odhadován na rok 2040, alespoň do té doby bude v autě vždy sedět řidič. Navíc projekt přispěje k rychlejší opravě části ústeckých vozovek. Než na ně auta poprvé vyjedou, bude mít okruh opravené povrchy vozovek a lepší značení.

Sítě 5G umožňují datové přenosy o rychlosti přes jeden Gbit/s, což je desetinásobek v současnosti dosahovaných rychlostí v sítích LTE. Vedle vyšší rychlosti je jejich výhodou i kratší odezva proti LTE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

9:21 Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

Úplný idiot. I takové názory zaznívaly poté, co Jan Lipavský po schůzce s prezidentem Zemanem prezen…