Úsvit navrhuje omezit podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů

07.02.2016 11:42

Opoziční Úsvit chce uzákonit hranici pro množství elektřiny z obnovitelných zdrojů, na něž by měli výrobci nárok na podporu. Limit by byl podle novely zákona o podporovaných zdrojích energie pro jeden kalendářní rok a pro celou dobu životnosti elektrárny. Zavedení hranice souvisí podle autorů s plánovanou kontrolou elektráren, zda nečerpají nadměrnou podporu z veřejných zdrojů.

Úsvit navrhuje omezit podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely

„Uplatněním mechanismu maximálního množství elektřiny s nárokem na podporu výrobce inkasuje podporu pouze na takové množství elektřiny, se kterým bylo kalkulováno při výpočtu výše výkupní ceny garantující 15letou dobu návratnosti,“ uvedli předkladatelé v důvodové zprávě. Elektrárny by mohly do sítě dodat i více elektřiny, na tuto část by už ale výrobci podporu nedostali.

Novelu autoři zdůvodňují závazkem Česka Evropské komisi prověřit výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů, zda nedostali příliš vysokou podporu. Prověrky by se měly týkat elektráren uvedených do provozu od roku 2013 v desátém roce činnosti. Podle předkladatelů je pravděpodobné, že stejný závazek se nakonec dotkne všech výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Navrhovaná hranice by měla podle poslanců Úsvitu zabránit tomu, že výrobce nadměrnou podporu čerpal a musel by ji vracet. Mohly by podle předkladatelů nastat případy, kdy výrobci nebudou schopni peníze vrátit a skončí v insolvenci.

Předloha zejména stanoví, že výrobci by mohli dostat podporu na roční množství elektřiny, které se rovná součinu instalovaného výkonu a hodnoty jeho ročního využití. Pro výpočet množství elektřiny vyrobené po dobu životnosti elektrárny by se výsledek vynásobil ještě počtem let, po něž trvá právo na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů nebo na zachování minimální výše výkupních cen. Provozovatelům vodních, slunečních a větrných elektráren by mohl Energetický regulační úřad zvýšit vypočtené roční množství.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

K prezidentské volbě

Nejste jejím zastáncem a vadí vám, že jeden senátor nebo poslanec může podpořit více kandidátů. A co to, že jejich podpis má několikanásobně větší váhu než hlas lidí? Když už přímá volba, neměli by všichni sbírat podpisy stejně tedy od lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komu slouží Nerudová? Těžké váhy tahají zlou věc

8:07 Komu slouží Nerudová? Těžké váhy tahají zlou věc

Danuše Nerudová, i když si to ve své politické prostotě možná ani sama neuvědomuje, slouží Andreji B…