Útok Romů na podnikatele rozpoutal na Bruntálsku vášně. Teď se sem sjedou extremisté z celé země, obává se policie

10.04.2019 7:37

Obec Dvorce ležící na Bruntálsku ještě před pár dny mnoho lidí vůbec neznalo. Žije tu jen asi 1 300 obyvatel a až donedávna tu byl v podstatě klid. Až do minulého týdne, kdy se prý 12 Romů vrhlo na místního podnikatele. Zbili ho. Policie se teď obává, že incidentu zneužijí extremisté ze všech koutů republiky.

Útok Romů na podnikatele rozpoutal na Bruntálsku vášně. Teď se sem sjedou extremisté z celé země, obává se policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policie, ilustrační foto
reklama

Obec Dvorce v Moravskoslezském kraji byla donedávna relativně neznámým a klidným místem k životu. Ve čtvrtek 4. dubna tu však došlo k útoku na zdejšího podnikatele, který mělo údajně na svědomí 12 Romů. Podle informací TV Prima skončil napadený podnikatel v nemocnici s otřesem mozku a poraněným kotníkem.

Blesk.cz doplnil, že v sobotu v obci Dvorce proběhla demonstrace, na které si to několik lidé chtělo vyříkat s místními Romy. Původně patnáctičlenný hlouček demonstrujících se rozrostl až na 150 lidí. „Napětí na místě postupně eskalovalo a ze skupinky 15 lidí tu najednou bylo 150 občanů,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková. Během demonstrace nebyl nikdo zraněn a akce proběhla v klidu.

MF Dnes přinesla další podrobnosti. Za útokem na podnikatele Martina Teplíka měla stát skupinka Romů, kteří se do obce přistěhovali jen pár dní před incidentem. „Obcházeli mi tady kolem plotu, tak jsem je okřikl. Nic rasistického. Když jsem viděl, že se vrací taková horda lidí, chtěl jsem zavřít bránu a zapřít ji trámkem. Nestihl jsem to,“ popsal celou situaci napadený muž.

Příbuzní Romů, kteří mají mít incident na svědomí, popisují situaci zcela jinak. „Syn šel nevěstě ukázat okolí, ten gádžo na něj rasisticky pokřikoval, že je černá m*dka,“ řekla Soňa Gázová. Romové, kteří v obci žijí delší čas však věří spíše napadenému podnikateli a na nové romské přistěhovalce hledí s nedůvěrou. Romské komunity žijící mimo obec Dvorce zase věří spíše údajným útočníkům a tvrdí, že za vším je třeba hledat rasismus.

Deník prý nahlédl do výpovědi jednoho ze svědků. Co tam stojí? „On byl na čtyřech a jeden z nich jej praštil dřevěným hranolem dvakrát nebo třikrát přes záda. Potom ho obestoupili všichni ostatní a třískali ho. Řvali: kurvo bílá. Dospělá ženská ho kopla do obličeje,“ popsal. Když pak útočníci odcházeli, podle svědka ještě vyhrožovali. „Řvali, že si máme dát pozor, co budeme vypovídat, že bychom mohli vyhořet. Ty výhrůžky na mě nejdřív nepůsobily, ale teď mám obavy. Mám tři malé děti,“ dodal.

Policie prozatím obvinila tři osoby z těžkého ublížení na zdraví a z porušování domovní svobody. Hrozí jim až 10 let vězení, ale vyšetřováni jsou na svobodě.

Na tuto sobotu se chystá další demonstrace a policie předpokládá, že do obce dorazí i radikálové z různých koutů republiky, stejně jako jezdili v roce 2011 protestovat např. do Varnsdorfu na severu Čech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…