Útok senátorů na prezidenta: Odsuzujeme, odsuzujeme. Zeman hájí zájmy cizí moci proti ČR

03.04.2018 16:52

Prezident Miloš Zeman oznámil, že pověřil Bezpečnostní informační službu, aby pátrala po stopách jedu novičok na českém území. Později se Zemanův kancléř Vratislav Mynář ostře vyjádřil k vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Ruska. Slova Miloše Zemana a Vratislava Mynáře ovšem nenechala v klidu senátory. Zahraniční výbor Senátu přijal ostré prohlášení.

Útok senátorů na prezidenta: Odsuzujeme, odsuzujeme. Zeman hájí zájmy cizí moci proti ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klub nezávislých senátorů uspořádal na půdě Senátu konferenci Role ČT v naší společnosti. Nikdo z vedení ČT, přestože byli ředitelé pozváni, na konferenci nedorazil

Zahraniční výbor horní komory Parlamentu dává najevo, že mu dochází trpělivost s vystupováním prezidenta Miloše Zemana a jeho spolupracovníků.

„Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost odsuzuje veřejné prohlášení Miloše Zemana, prezidenta České republiky, o pověření ředitele Bezpečnostní informační služby pátráním po jedu novičok. Veřejné pověření BIS k jakémukoli úkolu v podstatě vylučuje splnění takového úkolu. Proto jej chápeme toliko jako gesto zpochybňující zahraničněpolitickou orientaci státu, důvěryhodnost jeho spojenců a napomáhající v šíření lživého obvinění České republiky ze strany Ruské federace,“ stojí v prohlášení výboru.

„Dále odsuzuje zasahování prezidenta Miloše Zemana a jeho spolupracovníků, za které je přímo odpovědný, do případu vyhoštění Jevgenije Nikulina. Výbor nepovažuje za přípustné, aby z důvodu obhajoby zájmů Ruské federace prezident České republiky a jeho okolí veřejně zpochybňovali kroky a motivy vlády a zákonnost soudní soustavou potvrzeného procesu vydání do Spojených států amerických, které jsou blízkým spojencem České republiky a jejichž vláda o vydání požádala a měla zákonný nárok. Toto jednání a ovlivňování celého procesu vážně ohrožuje postavení České republiky v rámci jejích bezpečnostních struktur, důvěru v její právní stát a její politickou stabilitu a důvěryhodnost,“ pokračují senátoři.

Senátoři dospívají k závěru, že prezident se svými podřízenými obhajuje mocenské zájmy cizí moci proti České republice. S touto cizí mocí přitom nejsme ve spojeneckém vztahu, takže není důvod chovat se vstřícněji, než bývá obvyklé. Pokud prezident kráčí proti oficiální zahraniční politice své země, měl by s tím podle výboru raději hned přestat a držet se oblastí, které mu vymezuje česká ústava. 

Senátnímu výboru, který toto ostré prohlášení přijal, předsedá sociální demokrat František Bublan, mezi místopředsedy jsou lidovci Zdeněk Brož a Patrik Kunčar nebo další senátor ČSSD Hassan Mezian. Ve výboru dále zasedá například topkař Tomáš Czernin, nebo zelený Václav Láska.

Senátor Láska se prohlášením s patřičným komentářem pochlubil na Facebooku:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

11:20 Na Tomáše Kluse, obdivovatele Grety, se pověsili paparazzi. To neměl nikdo vidět!

Poté co se v uplynulých týdnech prohnaly přírodní živly Evropou, vystoupil na sociálních sítích Tomá…