Už došlo i na vysavače. EU zakázala výkonnější typy

3. 11. 2013 17:01

Evropská unie před dvěma lety přišla s návrhem regulace výkonu prodávaných vysavačů. Od září příštího roku tak budou zakázány všechny vysavače s příkonem nad 1600 W. Zákaz se rozšíří v září 2017, kdy EU zakáže všechny vysavače s příkonem nad 900 W.

Už došlo i na vysavače. EU zakázala výkonnější typy
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Důvodem této regulace má být „výchova spotřebitelů“. Ti si totiž budou moci koupit už jen energeticky úspornější vysavače. „Regulace EU však často dosahují přesný opak toho, co bruselští byrokrati zamýšleli a jinak to nebude ani teď. Nominálně si sice spotřebitelé koupí úspornější vysavače, ale vzhledem k jejich nižšímu výkon budou v mnoha případech muset mnohem déle vysávat. Celkové množství utracené energie tak může paradoxně stoupnout,“ píše Richard Sulík, předseda slovenské strany Svoboda a solidarita. Jeho článek přinesl internetový magazín Reformy.cz.

„Evropská unie totiž věří, že výrobci vysavačů zvýší efektivitu natolik, že vysavače budou dost výkonné i při nízkém příkonu. Samozřejmě EU také věří, že bez její regulace by výrobci tuto efektivitu nezvýšili. Pokud je to pravda, znamená to jediné – jejich zákazníci si necení vyšší efektivitu vysavačů tak, jak si ji cení EU,“ píše Richard Sulík.

Odvolává se i na vynálezce Jamese Dysona. Ten varuje, že regulace EU povedou k návratu prastarých typů vysavačů, které bylo nutné namáhavě tlačit před sebou. Se zvýšením námahy při úklidu zároveň stoupnou i ceny úklidových služeb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš to rozbalil na sněmu: Máme program pro všechny, a nejsme divný. Jsme svobodnější než Spojené státy nebo Francie, a někdo pořád straší

11:15 Babiš to rozbalil na sněmu: Máme program pro všechny, a nejsme divný. Jsme svobodnější než Spojené státy nebo Francie, a někdo pořád straší

Hnutí ANO zažívá svůj volební sněm. Jediným kandidátem na post šéfa strany zůstává dnešní předseda v…