Už došlo i na vysavače. EU zakázala výkonnější typy

03.11.2013 17:01 | Zprávy

Evropská unie před dvěma lety přišla s návrhem regulace výkonu prodávaných vysavačů. Od září příštího roku tak budou zakázány všechny vysavače s příkonem nad 1600 W. Zákaz se rozšíří v září 2017, kdy EU zakáže všechny vysavače s příkonem nad 900 W.

Už došlo i na vysavače. EU zakázala výkonnější typy
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Důvodem této regulace má být „výchova spotřebitelů“. Ti si totiž budou moci koupit už jen energeticky úspornější vysavače. „Regulace EU však často dosahují přesný opak toho, co bruselští byrokrati zamýšleli a jinak to nebude ani teď. Nominálně si sice spotřebitelé koupí úspornější vysavače, ale vzhledem k jejich nižšímu výkon budou v mnoha případech muset mnohem déle vysávat. Celkové množství utracené energie tak může paradoxně stoupnout,“ píše Richard Sulík, předseda slovenské strany Svoboda a solidarita. Jeho článek přinesl internetový magazín Reformy.cz.

„Evropská unie totiž věří, že výrobci vysavačů zvýší efektivitu natolik, že vysavače budou dost výkonné i při nízkém příkonu. Samozřejmě EU také věří, že bez její regulace by výrobci tuto efektivitu nezvýšili. Pokud je to pravda, znamená to jediné – jejich zákazníci si necení vyšší efektivitu vysavačů tak, jak si ji cení EU,“ píše Richard Sulík.

Odvolává se i na vynálezce Jamese Dysona. Ten varuje, že regulace EU povedou k návratu prastarých typů vysavačů, které bylo nutné namáhavě tlačit před sebou. Se zvýšením námahy při úklidu zároveň stoupnou i ceny úklidových služeb.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Marek Benda byl položen dotaz

Novotný

Umět odpouštět je lidské, to je pravda, ale nemyslíte, že to nejde do nekonečna? Vždyť Novotnému jeho hulvátství prochází neustále, nejde přeci je o Slováčkovou, ale on uráží všechny a evidentně se v tom vyžívá. Vám třeba nevadí, jak se teď naváží do Konečné a její rodiny? Vždyť to je otřesné, a to ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakušan a masakr na FF UK? „Já státu nevěřím. A Foltýn mi to nenařídí.“

7:40 Rakušan a masakr na FF UK? „Já státu nevěřím. A Foltýn mi to nenařídí.“

Na jedné straně pochybnosti, které se stále valí na zásah policie proti vrahovi Davidu Kozákovi. Na …