Už došlo i na vysavače. EU zakázala výkonnější typy

03.11.2013 17:01

Evropská unie před dvěma lety přišla s návrhem regulace výkonu prodávaných vysavačů. Od září příštího roku tak budou zakázány všechny vysavače s příkonem nad 1600 W. Zákaz se rozšíří v září 2017, kdy EU zakáže všechny vysavače s příkonem nad 900 W.

Už došlo i na vysavače. EU zakázala výkonnější typy
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Důvodem této regulace má být „výchova spotřebitelů“. Ti si totiž budou moci koupit už jen energeticky úspornější vysavače. „Regulace EU však často dosahují přesný opak toho, co bruselští byrokrati zamýšleli a jinak to nebude ani teď. Nominálně si sice spotřebitelé koupí úspornější vysavače, ale vzhledem k jejich nižšímu výkon budou v mnoha případech muset mnohem déle vysávat. Celkové množství utracené energie tak může paradoxně stoupnout,“ píše Richard Sulík, předseda slovenské strany Svoboda a solidarita. Jeho článek přinesl internetový magazín Reformy.cz.

„Evropská unie totiž věří, že výrobci vysavačů zvýší efektivitu natolik, že vysavače budou dost výkonné i při nízkém příkonu. Samozřejmě EU také věří, že bez její regulace by výrobci tuto efektivitu nezvýšili. Pokud je to pravda, znamená to jediné – jejich zákazníci si necení vyšší efektivitu vysavačů tak, jak si ji cení EU,“ píše Richard Sulík.

Odvolává se i na vynálezce Jamese Dysona. Ten varuje, že regulace EU povedou k návratu prastarých typů vysavačů, které bylo nutné namáhavě tlačit před sebou. Se zvýšením námahy při úklidu zároveň stoupnou i ceny úklidových služeb.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padlo po volbách: Naděje přichází s Pavlem. Ale i hrozba pro Fialu. Až si uvědomí, co má teď Babiš

5:00 Padlo po volbách: Naděje přichází s Pavlem. Ale i hrozba pro Fialu. Až si uvědomí, co má teď Babiš

ANKETA Prezidentem České republiky byl zvolen Petr Pavel. ParlamentníListy.cz se ptaly, co tento výs…