Už ne "sdružení", ale "spolek". Nový zákoník slibuje pořádek v neziskovkách

05.08.2012 21:40

Nový občanský zákoník se dotkne i neziskových organizací. Ty si budou muset změnit své jméno, aby v něm bylo obsaženo označení „spolek“(nebo „zapsaný spolek“ či zkratka z.s.) a rovněž do konce roku 2016 přepracovat své stanovy.

Už ne "sdružení", ale "spolek". Nový zákoník slibuje pořádek v neziskovkách
Foto: stepanovice.cz
Popisek: Myslivost - ilustrační foto
reklama

Jejich fungování by prý mělo být transparentnější a nemělo by být možné, aby se za neziskovku schovávala obchodní činnost.

Jak připomíná server iDnes.cz, doposud běžně užívaný termín „občanské sdružení“ má být nahrazen označením „spolek“. Podle důvodové zprávy nového občanského zákoníku je totiž původní termín umělý a zcela nevhodný.

„Název spolek lépe vyjadřuje činnost, kterou mají tyto subjekty dělat. Princip sdružování ale zůstane stejný,“ vysvětluje Jaroslav Svejkovský, který je autorem publikace o novém občanském zákoníku.

Nejen název, i stanovy budou jinak

Změny ve spolčovacím právu však nezůstanou pouze u názvu. Jednotlivé spolky si budou muset podle pravidel nového kodexu změnit i své stanovy. „U většiny sdružení jsou stanovy nyní více či méně nevyhovující. Občanský zákoník přesněji definuje orgány a vnitřní uspořádání spolku. Dnes je to necháno na benevolenci sdružení. To vede k tomu, že nefungují dostatečně transparentně,“ říká k tomu pro uvedený server právník Petr Vít ze sdružení Neziskovky.cz.

Podle ministerstva spravedlnosti byla dosavadní regulace občanských sdružení velmi kusá a nedostatečná. „Nová úprava spolkového práva je propracovanější, klade důraz především na jeho základní znaky, kterými jsou samospráva či dobrovolnost členství. Na rozdíl od současnosti řeší například i likvidaci spolku,“ popisuje Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva.

Úprava by měla dosáhnout především toho, aby se pod hlavičku neziskového sdružení neschovávaly komerční aktivity, jako je tomu nyní. „Například divadelní spolek dělá ryze komerční divadlo,“ uvádí pro příklad právník Vít.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maláčová v problémech. Ještě horší čekají na Hamáčka, a nejen kvůli radovánkám na dovolené. Poprvé se začalo mluvit o pádu vlády

14:02 Maláčová v problémech. Ještě horší čekají na Hamáčka, a nejen kvůli radovánkám na dovolené. Poprvé se začalo mluvit o pádu vlády

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) má potíže. Na její ministerstvo vtrhla polic…