Už to začalo. První majetek bude církvím navrácen na Zlínsku

30.06.2013 8:00

Církve už brzy převezmou první majetek. Státní pozemkový úřad (SPÚ) připravuje prvních šest smluv, podle nichž jako první získají pozemky či budovy římskokatolické farnosti na Zlínsku. Informuje server Novinky.cz.

Už to začalo. První majetek bude církvím navrácen na Zlínsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní restituce, ilustrační foto

Mluvčí úřadu Monika Machtová potvrdila, že šest dohod v těchto dnech prochází závěrečnou kontrolou. Poté mají být vydány krajskému pracovišti na Zlínsku, které je pověřeno uzavřením dohod.

První nemovitosti mohou být předány o prázdninách nebo až kolem Vánoc

Jedná se o dohody s římskokatolickými farnostmi. Této církvi patřilo přes 95 procent zabraného majetku. O zbývajících 5 procent se hlásí 15 dalších církví a náboženských společností. Podle Machtové SPÚ sdělí, o jaké subjekty se jedná, až ve chvíli, kdy budou smlouvy schváleny.

Dohody, které uzavírají krajské pozemkové úřady, musí znovu posvětit ústředí SPÚ. Na rozhodnutí má půl roku. K předání prvních nemovitostí může tedy dojít o prázdninách nebo také až kolem Vánoc.

V pátrání po dokumentech pomáhali brigádníci

Státní úřady zažívají nápor žádostí až v posledních dvou měsících. Pozemkový úřad zaznamenal 640 výzev, v nichž církve požádaly o vydání 23 538 pozemků a 94 staveb.

Ekonom pražského arcibiskupství Karel Štícha tvrdí, že vše postupuje podle plánu. Největší potíže byly při dohledávání některých dokumentů v pozemkových knihách. Na pomoc museli být dokonce povoláni brigádníci.

Církve mají od státu dostat majetek za 75 miliard korun. Jedná se o zhruba 30 tisíc hektarů půdy a 150 tisíc hektarů lesů. Za nevydaný majetek obdrží 59 miliard, které jim stát vyplatí postupně během 30 let.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Klus smutní. Zkoušel vzít Nohavicu na milost, ale už je toho příliš

20:59 Tomáš Klus smutní. Zkoušel vzít Nohavicu na milost, ale už je toho příliš

Zpěvák Tomáš Klus se na svém Facebooku tvrdě pustil do textaře a zpěváka Jaromíra Nohavici. Připomín…