Už žádné další soudní průtahy jako s kauzou Rath. Ministerstvo spravedlnosti to hodlá takto změnit

13.10.2017 7:49

Ministerstvo spravedlnosti v současné době chystá nový trestní řád, který by měl zrychlit soudní řízení. Soudy jsou totiž, jak píše dnešní MF Dnes, neúnosně zpomalovány obstrukcemi obžalovaných.

Už žádné další soudní průtahy jako s kauzou Rath. Ministerstvo spravedlnosti to hodlá takto změnit
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

MF Dnes připomíná kauzu exhejtmana Davida Ratha, jenž byl chycen s miliony v krabici od vína. Od jeho zatčení uplynulo letos pět let, a přesto ještě není znám pravomocný rozsudek. Co zpomaluje řízení? Například stížnosti na podjatost soudce, zdravotní omluvy či změny advokátů na poslední chvíli. 

V současné době tak právníci najatí resortem spravedlnosti chystají změny tresního řádu. Chtějí, aby se pomalé soudy a pomalé vyšetřování rozhýbaly. MF Dnes píše, že soudce by si nově měl vystačit se čtením policejních protokolů či by mohly být také zvýšeny pokuty za vyhýbání se hlavnímu líčení. 

V listopadu by se pak měla sejít velká komise, jež bude diskutovat o paragrafovaných zněních podstatných částí trestního řádu. V komisi je celkem 40 lidí, následně text poputuje na ministerstvo a na vládu. 

Náměstek nejvyššího státního zástupce Jiří Pavlík uvádí, že na jedné straně je požadavek na rychlost soudních řízení, nelze však ani omezit právo na obhajobu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

20:12 Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller přináší další zamyšlení pro čtenáře Parlament…