Uzbecký premiér jednal v Praze o dalších exportních možnostech pro české firmy

13.10.2023 13:54 | Tisková zpráva

Česká republika posiluje své obchodní vztahy s Uzbekistánem. Důkazem toho je i vůbec první přijetí uzbeckého premiéra Abdulla Aripova v Praze v historii Česka. V sídle vlády jej přivítal český premiér Petr Fiala, a poté společně zahájili Česko-uzbecké podnikatelské fórum.

Uzbecký premiér jednal v Praze o dalších exportních možnostech pro české firmy
Foto: Repro Facebook Petr Fiala
Popisek: Petr Fiala a uzbecký premiér Abdull Aripov

Oba předsedové vlád navázali na dubnové jednání, které proběhlo v uzbeckém Taškentu. Jako nástroj k dalšímu rozšíření vzájemné spolupráce a k realizaci konkrétních projektů přijali premiéři Společné prohlášení o posílené spolupráci mezi vládou České republiky a vládou Republiky Uzbekistán.
 
V přijatém textu obě země prohlašují, že chtějí rozšířit vzájemnou spolupráci v různých oblastech společného zájmu, včetně obranně-průmyslové, hospodářské či kulturní a ve vzdělávání, výzkumu a vědě. Obě země vyjádřily vůli přispívat k regionální spolupráci mezi EU a regionem Střední Asie.
 

Anketa

Hrozí Evropě akutní nebezpečí islámského terorismu?

97%
hlasovalo: 29493 lidí
„Jsem rád, že se vztahy Česka a Uzbekistánu úspěšně rozvíjejí. Po mé dubnové návštěvě nyní zavítal předseda vlády Uzbekistánu Abdull Aripov do ČR. Od jara se podařilo uzavřít kontrakt na dvě letadla L-410 a společnost Uzbekistan Airways už je nedávno také obdržela. Škoda Transportation se uchází o dodávku vlaků, tramvají i souprav metra do Uzbekistánu. Její nabídku na 34 vlakových souprav pro regionální spoje velmi podporujeme,“ upřesnil český předseda vlády.
 
To potvrzují i slova předsedy představenstva společnosti Omnipol Jozefa Pigy, který se s uzbeckým premiérem i představiteli Uzbekistan Airways následně setkal na bilaterálním jednání. „V přátelském duchu se jednání vedlo hlavně o dalším možném posílení uzbecké letecké flotily naší čtyřistadesítkou. V tomto duchu se podepsalo i memorandum,“ uvedl Piga. Právě společnost Omnipol totiž v minulém roce zachránila tradičního českého výrobce letadel společnost Aircraft Kunovice a pro její legendární letoun L 410 NG hledá nové trhy mimo jiné právě v jihovýchodní Asii. 
 
 
Předseda představenstva společnosti Omnipol Jozef Piga a předseda představenstva Uzbekistan Airways Shurchat Chudajkulov. Foto: Omnipol
 
Premiéři České republiky a Uzbekistánu jednali také o rozvoji spolupráce v sektoru průmyslu, těžby a zpracování nerostných surovin. Uzbekistán má značné zdroje mědi, zlata, uranu a zemního plynu. Těžba těchto surovin tak otevírá prostor pro dodávky českých technologií a zařízení. Kromě toho došlo také na další možnosti v obranně-průmyslové spolupráci. České firmy mají zájem stát se spolehlivým partnerem pro tamní ozbrojené síly a nabídnout tak alternativu k vojenskému materiálu pocházejícího z Ruska a z dob Sovětského svazu.
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„200 km ujedete. Peklo.“ Elektromobily se hroutí. Vážný hlas

10:40 „200 km ujedete. Peklo.“ Elektromobily se hroutí. Vážný hlas

Elektromobilita je označována za budoucnost přepravy. Podle ekonomického novináře Miroslava Motejlka…