Petr Robejšek ve svém článku v MF Dnes poukazuje na to, že po roce 1989 převálcovala v politice demokracii ekonomika. „Místo globální demokratizace došlo po roce 1989 ke globální ekonomizaci politiky. To zní na první pohled rozumně vzhledem k tomu, že na celém světě probíhá soupeření zemí o investory a podíl na blahobytu. Potíž je v tom, že byl ekonomizován i sám obsah politiky,“ píše politolog.
„Politicky rozhodující je dnes jen to, co je počítatelné, a politickou hodnotu má pouze to, co má také tržní cenu. A to ještě není všechno. Také ideál správného řízení státu je již přinejmenším čtvrtstoletí podobný modelu podnikového managementu,“ říká Robejšek s tím, že až hnutí ANO jako politický subjekt otevřeně vyjadřuje názor, že stát je třeba řídit jako firmu.
Namísto globální demokratizace dochází k ekonomizaci a podle Robejška z toho pramení sbližování metod vládnutí mezi západními demokraciemi a autoritářskými státy, jako jsou Čína a Rusko.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr