V 18 zabloudil na jednání ČSSD... Teď Bohuslav Sobotka po 32 letech stranu opouští

15.07.2021 18:19

Nezaplatil členské příspěvky, a tím se za ním v sociální demokracii zavřela voda. A přitom to byl jeden z českých premiérů a také předseda ČSSD. Řeč je o Bohuslavu Sobotkovi, který takto v tichosti ze strany odešel. Serveru iROZHLAS.cz informaci Práva potvrdil současný šéf strany Jan Hamáček. Ten poděkoval Sobotkovi za práci pro stranu a pro zemi.

V 18 zabloudil na jednání ČSSD... Teď Bohuslav Sobotka po 32 letech stranu opouští
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka.

Lídr ČSSD Jan Hamáček pro iROZHLAS.cz uvedl, že Bohuslav Sobotka jej o rozhodnutí skončit ve straně předem neinformoval. „Jeho krok respektuji a děkuji mu za jeho dlouholetou práci jak pro ČSSD, tak pro Českou republiku,“ uvedl Hamáček.

Sobotka nezaplatil v termínu do 30. června členský příspěvek, jenž činí 300 korun na rok. „Pokud člen tak neučiní, tak mu automaticky ze stanov členství zaniká,“ sdělila mluvčí strany Eva Gregorová. 

Sobotka svůj odchod ze strany nekomentoval. V sociální demokracii byl přitom od roku 1989, rovných šest let pak byl v jejím čele – v letech 2011 až 2017. Byl také ministrem financí, od roku 2014 byl také premiérem Česka. Po svém odchodu z politiky ji ani příliš nekomentoval, patřil však ke kritikům koalice ČSSD s hnutím ANO.

Ohledně Sobotkova vstupu do strany kolovala historka, že v roce 1989 šel jako osmnáctiletý na sraz fanoušků sci-fi, ale spletl si sál, takže skončil na zakládající konferenci místní organizace ČSSD.

V roce 1996 se krátce po promoci na Právnické fakultě stal poslancem. Tehdejší předseda strany Miloš Zeman později tvrdil, že původně měl být Sobotka pro předvolební pletichy z kandidátky vyškrtnut, ale po přímluvě tehdejšího jihomoravského lídra ČSSD Václava Grulicha na ní nakonec zůstal.

V roce 2002 si jej Vladimír Špidla vybral jako ministra financí, o dva roky později se stal prvním místopředsedou strany. Z této pozice „kryl záda“ Jiřímu Paroubkovi a po jeho odstoupení po volbách 2010 vedení strany převzal. V roce 2013 ČSSD velmi těsně vyhrála volby, Sobotka ustál stranickou rebélii a stal se předsedou vlády. V roce 2017 z vysoké politiky odešel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

12:51 Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

Lídr SPD Tomio Okamura se dnes rozhodl vystoupit krátce po zahájení dnešní schůze Poslanecké sněmovn…