V Afghánistánu, Kurdistánu a Jemenu. Tam, kde se vraždí. Vychází osobní svědectví lékařky Kristiny Höschlové

16.05.2021 13:06

Kniha Lékařem mezi pouští a minami je o odvaze žít. Kristina Höschlová v ní podává neuvěřitelná svědectví z válečných zón v Afghánistánu, Kurdistánu a Jemenu, kde pracovala jako lékař-anesteziolog. Popisuje skutečné příběhy místních lidí, své zážitky i svět emočních kontrastů, v němž se krutost mísí se srdečností, krvelačnost se štědrostí a beznaděj s vnitřní radostí.

V Afghánistánu, Kurdistánu a Jemenu. Tam, kde se vraždí. Vychází osobní svědectví lékařky Kristiny Höschlové
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Panorama Dahúku
reklama

Vyprávění z humanitárních misí obohacují reflexe, jež nepřímo odrážejí podobu současného měnícího se světa.

„Probírám se zpět neuvěřitelnými příběhy z těchto Bohem zapomenutých zemí a v mysli mi vyvstávají dvě slova: ODVAHA ŽÍT. Myslím na Afghánce, Kurdy i Jemence a obdivuji je, protože oni odvahu žít neztratili. Myslím na pacienty a jejich nezlomnou vůli žít. Myslím na lékaře a zdravotníky a jejich širokou lásku k Životu. I my máme na vybranou. Chceme Život žít, nebo se před ním schovávat? Chceme milovat Život bez výhrad, celý, i s jeho stinnými stránkami a nebát se utržit rány? Nebo se_ chceme zaměřit na jeho neduhy – na virózy, úrazy i nevyhnutelnou smrt, a předčasně jej odsoudit k zániku?"

Kniha, již vydává nakladatelství CPRESS, je kromě hodně silných zážitků doprovázena rovněž desítkami barevných fotografií. Jelikož má jediného autora, zmíněnou lékařku, je psána v ich-formě a velikostí fontu a podkladovou barvou často zdůrazňuje myšlenky, citáty nebo tiskové zprávy.

Höschlová ve svém textu hodnotí jen minimálně. Když už používá přídavná jména, pak zejména pro vystižení a zachycení okamžiku, nikoli aby dodala váhu svým zkušenostem. Ve všech případech se však zdá, že ji navzdory úděsným podmínkám (například v Kábulu), jimž čelila, neopustil optimismus. Zajímavá jsou taky srovnání tamní a české lékařské praxe, zejména co se vybavení a počtu personálu týká.

Jako autorka se poprvé představila v roce 2017, kdy vyšel titul Lékařem mezi nebem a horami (Galén). V něm vylíčila zážitky a zkušenosti s horskou leteckou záchrannou službou a cestu, která ji k této práci přivedla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

19:58 Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa varuje před novým maďarským zákonem, zakazujícím propagaci LGBTQ…