V Bratislavě proběhla debata o stavu Evropy za účasti bývalé premiérky. A padala tvrdá slova

19.05.2016 18:04

V Bratislavě proběhla v pondělí diskuse pod názvem „Proč se Evropa radikalizuje? Jak získávají demokratické instituce legitimitu?“, v jejímž rámci vystoupili britský sociolog Frank Furedi, slovenský sociolog Michal Vašečka a bývalá slovenská premiérka, profesorka sociologie Iveta Radičová. Vystupující se shodli na tom, že globální vzestup populistické „nepolitické“ politiky je hrozbou. Kritika přitom zazněla jak směrem k EU, tak i vůči některým slovenským politikům.

V Bratislavě proběhla debata o stavu Evropy za účasti bývalé premiérky. A padala tvrdá slova
Foto: Topnovinky.sk
Popisek: Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová

Britský sociolog Frank Furedi na začátku diskuse vyjádřil názor, že současné instituce ztratily schopnost pomáhat lidem, politická hnutí se vyčerpala a hlavní ideologie 20. století skončily na okraji. Za úpadkem tradičních institucí v Evropě vidí Furedi dva trendy. Důraz na technokratický přístup v řízení států a vzestup filozofie antipolitiky. Technokratickým přístupem má přitom na mysli zejména přístup EU, v jejímž rámci politiku tvoří nedemokratické instituce – banky, nevolení úředníci a experti. Britský sociolog dokonce EU označil jako „zombie“ instituci, která žije ze svých bývalých úspěchů, ale přitom jí chybí legitimnost, kterou by dostala lidi na svou stranu. Nedostatek legitimnosti tak má vytvářet prostor pro už zmiňovanou antipolitiku, která je podle Furediho vedená nejdestruktivnějším a nejvíc demagogickým způsobem od druhé světové války.

Politická elita musí změnit chování

„Proč jsme překvapeni? Všechny předpoklady tady jsou. Jestliže politická elita nezmění své chování, dostaneme se do hluboké krize,“ tak komentuje růst populistických hnutí slovenský sociolog Michal Vašečka, který jako příčinu tohoto trendu vnímá i fakt, že liberální demokracie „slibuje příliš mnoho“ a že „lůzři“ politické transformace v bývalých socialistických zemích očekávali více. Připomněl také současnou tendenci vychvalovat nástup manažerů do ministerských křesel, kteří však o dané problematice nic netuší. „Máme ministra zdravotnictví, který nemá ponětí o zdravotnictví... to je tragédie,“ konstatoval Vašečka.

Ukazujte prstem na extremisty

Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová za růstem populismu v Evropě vidí přechod z industriální do informační doby, kdy jsou lidé informacemi jednoduše zahlcení. „Dnes nepracujeme s fakty, ale s informacemi, které mohou být nepravdivé i pravdivé,“ konstatovala Radičová s tím, že dnešními vítězi jsou jedinci, kteří dokážou najít správnou informaci a využít ji. „Když to nedokážou udělat také politici, nemohou potom reagovat na zájmové skupiny,“ doplnila. Profesorka zároveň vyzvala politiky, aby říkali, co je třeba – nejen to, co se od nich čeká –, a aby lidem ukazovali prstem na extremisty.

Kollára zabili voliči

Podle Vašečky by politici měli být uvěřitelní, přičemž jako příklad vhodný následování označil sociolog slovenského prezidenta Andreje Kisku. „Ne všichni sdílejí jeho argumenty, ale lidé jsou rádi, že přináší nějaké hodnoty... Bez hodnot jsou lidé natolik paralyzovaní, že se nedokáží pohnout kupředu,“ řekl Vašečka. Naopak, vlna kritiky se snesla na hlavu antipolitika Borise Kollára. „Tváří se, že je obráncem křesťanství,“ řekl Vašečka kriticky na Kollárovu adresu a připomenul, že poslanec má více dětí s několika různými ženami, ale na přesné číslo si Vašečka vzpomenout nedokázal.

„Kollára zabili jeho vlastní voliči. Kandidoval jako nepolitik, ale stal se politikem,“ dodal. A Radičová doplnila, že podle jejího názoru měl na politický vzestup Kollára větší vliv bulvární tisk než sociální sítě.

Mladí politici nedokáží mluvit s normálními lidmi

Radičová a Furedi se shodli, že cestou, jak ze současné situace ven, je co největší občanská aktivita veřejnosti. „Existuje tendence říkat, že veškerá aktivita probíhá na úrovni globalizace... že všechna řešení patří mezinárodním organizacím. To není pravda,“ komentoval Furedi náladu moderního člověka s tím, že aktivita na lokální úrovni může přinášet ovoce.

„Stále slyšíme, že žijeme v čím dál tím víc složitějším světě. Jako kdyby na začátku 20. století bylo všechno jednoduché,“ doplnil britský sociolog a vrátil se k problému demokraticky nelegitimní technokracie v Evropě. „EU řekla, že nějaký pán bude premiérem Řecka... kdo z nich udělal boha?“ řekl Furedi o přístupu EU ke svému zadluženému jižnímu členovi. Zažertoval přitom i na téma mladých politiků, kteří prý mají za sebou téměř identickou minulost. „Vystudují nějakou dobrou školu... potom se stanou asistentem nebo výzkumníkem v nějaké instituci… potom jsou zvoleni... musí být nějaký bůh, který tyto lidi tvoří,“ tak okomentoval Furedi mladé politiky, kteří jsou jakoby všichni stejní a kteří podle jeho názoru ani nevědí, jak mluvit s normálními lidmi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lžete!“ Výbuch Pirátů v Praze: Povyk kvůli atentátu na Heydricha. Dokonce i vtipné FOTO

7:47 „Lžete!“ Výbuch Pirátů v Praze: Povyk kvůli atentátu na Heydricha. Dokonce i vtipné FOTO

Pražský primátor Zdeněk Hřib a všichni jeho kolegové z Rady ignorovali pietní shromáždění k uctění K…