V Bruselu vládne korupce maskovaná líbivými slovy, píše exdiplomat Bašta

03.07.2016 6:50

Když vznikl Sovětský svaz, do jeho čela se postavili nikým nevolení lidé, kteří se rozhodli, že k obrazu svému předělají lidi z různých kultur a národů tak,. aby nakonec tvořili jednotný celek. Zkoušeli to celá desetiletí a nakonec ztroskotali. Připomíná vám to něco? Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta popisuje paralely mezi SSSR a EU. Rozdíl mezi nimi vidí jen v potocích krve v Sovětském svazu. Ty v EU přece jen nenajdeme.

V Bruselu vládne korupce maskovaná líbivými slovy, píše exdiplomat Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

V čele Sovětského svazu stáli lidé, které nikdo nevolil. Dostali se do vedení státu revoluční cestou, předchozího vládce – cara Mikuláše II. – nechali zabít, i s rodinou. V následné občanské válce v Rusku tekly potoky krve, ale jednoho dne rudí vyhráli a začali upevňovat svou moc. Své odpůrce vraždili či posílali do pracovních táborů na Sibiři.

Sovětský svaz sice měl parlament, ale šlo v podstatě jen o loutkovou instituci. Skutečnou moc držela v rukou úzká skupina ústředního výboru komunistické strany. Tito vládci se celá desetiletí snažili předělat občany různých národů k obrazu svému, aby nakonec utvořili všem společný státní celek, který vezmou za svůj.

V komentáři pro server PrvníZprávy.cz Bašta píše, že tady už vidí určité paralely. „Lidé se však nikdy nedokázali z dějin poučit, takže vytvořili novou entitu stejně osudově postiženou deficitem demokracie – Evropskou unii. V jejím čele také stojí lidé, které nikdo nevolil, nikomu se ze svých činů a slov nezodpovídají. I ten parlament-neparlament bez zákonodárné iniciativy tu máme znova. Pravda, nový Svaz se posunul víc na západ, centrem už není Moskva, ale Brusel a základem jeho fungování už není násilí, ale korupce maskovaná mnoha líbivými slovy. Ale i toho nového evropského člověka vytvářejí. Ne převýchovou, ale za pomoci migrace z Afriky a Asie, protože původní Evropané jim připadají příliš neposlušní,“ píše.

Celý text najdete zde

Ke škodě všech Evropanů navíc EU vedou politici z druhé ligy, kteří neuspěli doma, nebo se jich tam potřebovali zbavit z jiných důvodů, tak je poslali do Bruselu. Tam se podle Bašty chovají jak „výstřední lampasáci z Haškova Dobrého vojáka Švejka“. Regulují máslo, okurky a žárovky. V časech krize, kterou zažíváme dnes, se ovšem ukazuje, že Evropské unii chybějí skuteční státníci. Jejich stavba se navíc otřásá v základech, protože vypadl jeden z jejích důležitých pilířů – Velká Británie.

Dalo by se čekat, že se EU bude chtít změnit, ale podle Bašty se bruselští byrokraté snaží nedostatek demokracie nahradit ještě větším nedostatkem demokracie a těsnějším evropským svazkem. Evropané by proto měli požadovat odchod celé Evropské komise a vypsání nových voleb do Evropského parlamentu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto patří k Rusku, předčítal Zaorálek ve sněmovně. Historik je v šoku: On je ministr kultury? Totální xenofobie

23:07 Toto patří k Rusku, předčítal Zaorálek ve sněmovně. Historik je v šoku: On je ministr kultury? Totální xenofobie

Dnes bylo ve Sněmovně opět parno. Projednával se mimo jiné bod informace vlády ke kauze Vrbětice. Mi…