V ČT se znovu mluvilo o uprchlických kvótách. Probuďte se! Volá Kováčik

30. 5. 2016 22:45

Eurokomisařka Věra Jourová (ANO), europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) a poslanec Pavel Kováčik (KSČM) svedli před kamerami České televize další bitvu o uprchlické kvóty. Mluvili o tom, zda Evropská unie dělá dost, nebo jestli zaspala. Svoboda konstatoval, že hlasy, které obviňují EU ze selhání, nemluví pravdu. Kováčik to viděl zcela jinak.

V ČT se znovu mluvilo o uprchlických kvótách. Probuďte se! Volá Kováčik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik

Jourová na úvod Událostí, komentářů České televize poznamenala, že netuší, kdy EU začne mluvit o kvótách pro uprchlíky. Míč je prý v tuto chvíli na straně ministrů vnitra členských států. Pro teď je dobrou zprávou snad to, že v Itálii i v Řecku začínají fungovat hotspoty.

„My se snažíme dělat maximum na vnější straně hranice. Míním tím dohodu s Tureckem, protože sice byla hodně kritizována, ale příliv uprchlíků se kvůli ní hodně snížil,“ pochvalovala si. Otázkou je, co bude, pokud Turecko dohodu vypoví.

EU prý také posílá peníze do Afriky, aby tamní občany odradila od cesty do Evropy. Jourová v této souvislosti volala po výraznější propagandě, která by měla dát světu najevo, že v Evropě nelétají pečení holuby do úst, ačkoli je to bohatý region. Lidé kteří zvažují, že by se vydali na cestu do Evropy, musejí vědět, že získat azyl je už dnes poměrně složité a bude to ještě složitější.

„Faktem ovšem také je, že svou roli hraje i nejednota států EU v řadě otázek. Kamkoli přijdu, tam se snažím česky a lidsky vysvětlit, co děláme, že jim nechceme lézt do soukromí, že nechceme vše regulovat. Ta doba už skončila,“ ujišťovala Jourová.

Nakonec poznamenala, že sice nic neslyšela o odebírání evropských dotací zemím, které odmítají kvóty, ale dokáže si představit, že bude důležité peníze poslat do regionů, kde je uprchlíků nejvíc, aby se podařilo je integrovat.

Kováčik konstatoval, že kvóty jsou jen zoufalým nefunkčním pokusem o řešení krize, kterou pomohli rozpoutat šiřitelé arabského jara. Někteří politici se pokusili rozšířit západní pohled na společnost do dalších zemí a ztroskotalo to. „Zásadní je, že my sem pošleme uprchlíky, násilím je držíme na místě, ale oni tady nechtějí být, takže se stejně pokusí odejít. Proto jsou kvóty nesmysl,“ konstatoval Kováčik. To nemění nic na tom, že krizi je třeba řešit celoevropsky. „On se sice s velkou slávou před lety zavedl Schengen, ale pro jeho ochranu se mnoho neudělalo,“ doplnil komunista.

Svoboda konstatoval, že konflikt v Sýrii vypukl nezávisle na Západu. Tamní vláda má na rukou krev tisíců vlastních lidí. A uprchlíkům z této země bychom prý rozhodně pomoci měli. Kováčikovi dal ovšem za pravdu v tom, že krizi lze řešit celoevropsky. Je nesmysl vykřikovat, že EU selhala, protože členské země ji k tomu předem nevybavily. Teď teprve vznikají ty věci na společné bázi. Vzniká společná stráž, zrodila se dohoda EU a Turecka. Ono se to řešení postupně rodí, ale bolí to,“ prohlásil Svoboda.

Kováčik oponoval, že je kritika EU oprávněná, protože měla celá léta na to, aby posílila ochranu vnějších hranic. „Zapomnělo se na to v Bruselu i v Praze,“ zaznělo z úst Kováčika. „Probudit by nás měly prezidentské volby v Rakousku,“ upozornil před kamerami poslanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pacient z LDN Lány, vyjádřil se herec Maryško o Zemanovi. Anna Geislerová shání tlumič

12:18 Pacient z LDN Lány, vyjádřil se herec Maryško o Zemanovi. Anna Geislerová shání tlumič

Prezident Miloš Zeman dostal další ránu kvůli tomu, že se rozhodl promlčet 50. výročí příjezdu tanků…