V Čechách se nejčastěji šidí maso vodou, říká ředitel veterinární správy

10.05.2013 19:17

Hostem pátečního Interview 24 byl ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena. Státní veterinární správa uvedla do provozu nový web, který sleduje kvalitu masa v České republice - ten se ale během chvíle kvůli přetížení zhroutil.

V Čechách se nejčastěji šidí maso vodou, říká ředitel veterinární správy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maso, ilustrační foto

Stránky se znovu zprovoznily po šestnácté hodině. Malena na začátku zdůraznil pozitiva stránek, na kterých si může návštěvník vyhledat prodejní místa, ve kterých našla inspekce závady. "Je tam přesné číslo a název místa, kde se chyba nalezla. Co se týče dovozu, je na stránkách přesně vyznačeno, odkud, respektive z jaké země potravina pochází," dodává s tím, že záměrně neuvádí výrobce masné potraviny kvůli možnosti, že by chyba nastala u obchodníka. "Například když obchodník prodává prošlé potraviny," vysvětluje. "Odhallit na čí straně je chyba - to je otázka několika měsíců," dodává.

"Na stránky se ale dávají i pozitivní výsledky, které jsou vyznačeny zeleně. Těch je tam většina," připomíná. Veterinární správě šlo u nového informačního webu především o rychlost - aby se výsledky z inspekcí zobrazovaly do jednoho dne. "Na těchto výstupech se bude ale ještě do budoucna pracovat, přidáme například ještě informace ohledně zdraví zvířat," říká s tím, že budou časem na internetu uvedeny i detailnější informace o výrobci. Zveřejněné budou také podmínky, ve kterých se zvířata určená k porážce chovají.

Špatná hygiena a přemíra vody

Malena také přiblížil, v čem nachází inspektoři nejčastěji chyby: "Nejčastěji se chybuje ohledně sanitace a úklidu. Tedy špatná hygiena. Co se týče obchodů, tak je to nedodržování režimů spotřeby a také označování, které bývá často klamavé," říká. "Zjistilo se, že dost často dochází k záměně surovin levnějších za ty, které tam mají být. Což byla například aféra s koňským masem," říká s tím, že v České republice je pak nejčastějším klamáním přidávání vody do masa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…