V České Lípě koalice ztratila většinu, vystoupilo z ní ANO

11.03.2015 21:36

Koalice v České Lípě ztratila většinu, dnes z ní na mimořádném jednání zastupitelstva vystoupilo hnutí ANO. Důvodem bylo odvolání Pavly Procházkové (ANO) z pozice uvolněné radní, která byla pověřena řízením městské policie. Pro její odvolání dnes hlasovalo 16 zastupitelů, mezi nimi i místostarostka za ANO Alena Šafránková, dva ze tří komunistů a dva Piráti. Řízením městské policie zastupitelé dnes pověřili starostku Romanu Žateckou (ČSSD).

V České Lípě koalice ztratila většinu, vystoupilo z ní ANO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Druhý den sněmu ANO se nesl ve znamení voleb a hlavně focení se s předsedou Babišem. Kdo s ním nemá snímek na památku, jakoby nebyl...

Hnutí zvažuje, že se obrátí na soud a bude žádat zrušení dnešního usnesení. Někteří zastupitelé si myslí, že zastupitelstvo bylo svoláno v rozporu se zákonem. 
   
Koalici loni po volbách vytvořila vítězná ČSSD s ANO, sdružením Uděláme pořádek v České Lípě a ODS. Dohromady měla koalice 15 mandátů v pětadvacetičlenném zastupitelstvu, bez ANO má jen 11 hlasů, s Šafránkovou by měla 12. "Ohlášení je jedna věc a naplnění toho, jak je rozpad koalice stanoven, je věc druhá. Nechápu, v jaké situaci se nacházíme," řekla po jednání zastupitelstva Žatecká. S ANO chce jednat. 
   
Za odvoláním Procházkové jsou spory mezi vedením radnice a strážníky, jež se táhnou od vzniku nynější koalice. Procházková měla situaci uklidnit. Byla pověřena vedením městské policie loni v prosinci, kdy zastupitelstvo po 15 letech odvolalo z pozice ředitele Lubomíra Meryho. Žatecká a další členové vedení města si ale myslí, že Procházková řízení strážníků nezvládla. "Situace v městské policii se neuklidňuje, naopak nervozita a vzájemná napadání vzrůstají," uvedla nedávno starostka. 
   
Strážníci nedávno médiím zaslali otevřený dopis, v němž se zastali Procházkové. Podle nich svoji práci dělala dobře, kriticky se ale vyjadřují k vedení města. Prý svým jednáním rozvrací jejich kolektiv a podkopává důvěru u lidí. Na vedení města podali trestní oznámení. Vadí jim, že město stáhlo žalobu na místního občana Karla Šiktance, kterou podalo předchozí vedení kvůli Šiktancovým výpadům vůči strážníkům na sociální síti. Strážníci postup vedení města vnímají jako překročení pravomoci úřední osoby. 
   
Žatecká dohodu s Šiktancem hájí. "Zvolili jsme formu mimosoudní dohody, podle které se pan Šiktanc už nebude nepravdivě a zkresleně vyjadřovat o práci našich strážníků," řekla Žatecká.  
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ste, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Žádné pnutí necítím, divil se u Moravce Michálek. Ať mu to Pekarová přijde říct osobně

14:53 Žádné pnutí necítím, divil se u Moravce Michálek. Ať mu to Pekarová přijde říct osobně

Ve druhé hodině Otázek Václava Moravce se sešli bývalý ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pel…