V Českém rozhlasu promluvil náměstek šéfa NATO. A v Rusku se to určitě líbit nebude

30.05.2016 17:56

Hostem pondělních Dvaceti minut Radiožurnálu byl náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. S Petrem Dudkem se bavili o hrozbě ze strany Ruska, o důležitosti NATO, Brexitu a spolupráci s Evropskou unií.

V Českém rozhlasu promluvil náměstek šéfa NATO. A v Rusku se to určitě líbit nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO

Případný Brexit by znamenal, že by si v Kremlu začali myslet, že se „Evropa rozpadá“, a pokusili by se toho využít. Otevřená válka však podle něj nehrozí. NATO je však stále potřeba, protože brání Evropu před Východem. Vershbow dodal, že se na summitu ve Varšavě bude mluvit o prohloubení spolupráce mezi NATO a Evropskou unií.

„Spolupráce mezi NATO a EU bude pokračovat, i v případě Brexitu." Stejně tak musejí podle představitele NATO dále fungovat i transatlantické vztahy.

Náměstek mluvil i o budoucím vysazení jednotek NATO u hranic Ruska, aby nezaútočilo. Existují však i jiné hrozby než jen Rusko, včetně Islámského státu, nestability střední Asie a mnoho dalšího. „Problémy vyskakují ve všech směrech a my se tak orientujeme.“

Vershbow hodnotí současné vztahy Ruska a Západu jako nebezpečnější než v posledních letech studené války. Do toho se Islámský stát spojuje s Boko Haram, čímž dochází ke vzniku nové fronty.

Za zhoršení vztahů s Ruskem podle něj nemůže Západ, spíš se země odcizila a propaganda udělala „z Rusů paranoidní nacionalisty“, kteří věří, že NATO má svou centrální kancelář, odkud plánuje „barevné revoluce“. Náměstek poté dodal, že územní svrchovanost nejen Ukrajiny je pro NATO důležitá a každá země má mít právo zvolit si svou budoucnost.

„NATO v konečném součtu neprohraje,“ řekl Vershbow a dodal, že NATO má lepší rozmístění, nasazení, více jednotek a lepší technologie.

„Musíme zrychlit rozhodování, a to nesmí být ohroženo chaosem, který je jednou ze zbraní hybridní války,“ řekl Vershbow a dodal, že je třeba bojovat proti „falešným neziskovým organizacím“. Hybridní válku přitom přirovnal ke Trojskému koni. Zároveň dodal, že není důvod k tomu, aby se jakkoliv měnily sankce vůči Rusku.

Na závěr ještě zmínil, že je nutné, aby členské země NATO dostály svým závazkům a platily slíbená 2 % HDP do obranného rozpočtu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrušte poplatky pro ČT, udeřil prezident Zeman. A vyslal varování EU

4:42 Zrušte poplatky pro ČT, udeřil prezident Zeman. A vyslal varování EU

Z PROFILU Prezident Miloš Zeman opět zodpověděl dotazy, které mu přímo položili čtenáři Parlamentníc…