V Česku je 5000 veřejných informačních systémů, ale nejsou propojeny

23.11.2018 22:15

V současnosti je v Česku 250 digitálních služeb a 5000 informačních systémů veřejné správy. Chybí ale legislativa, která by umožnila jejich propojení a plné využití. Na konferenci Digitální Česko 2018+ to dnes uvedl vládní zmocněnec pro digitalizaci a ICT Vladimír Dzurilla. Zprávu přinesla ČTK.

V Česku je 5000 veřejných informačních systémů, ale nejsou propojeny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

„Jde o to, aby registry sdílely informace mezi sebou a občan nemusel dokládat stejná data na úřadech několikrát,“ uvedl Dzurilla. Součástí legislativních změn by měla být změna přístupu k přípravě zákonů. Ta by měla celá být elektronická.

Ministerstva podle Dzurilly dosud předložila celkem 672 záměrů reagujících na koncepci elektronizace státní správy Digitální Česko. V současnosti vláda záměry vyhodnocuje a pak začne některé uvádět do praxe. V nejbližší době by měl být hotový například portál Moje daně nebo v polovině roku zákon o elektronickém zdravotnictví.

Podle nového primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti) v současnosti vrcholí příprava zákona o právu na digitální službu. Stát bude občanům zpřístupňovat digitální služby postupně podle závazného seznamu, za který bude zodpovídat vláda s výhledem kompletní digitalizace do pěti let. V rámci hlavního města se primátor chce zaměřit zejména na spuštění portálu s městskými digitálními službami. Cílem je vytvořit jednotné kontaktní, objednávkové a platební místo, které bude pracovat jako zprostředkovatel mnoha městských úřadů.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) doplnila, že Česko chce spolu s Německem usilovat o vytvoření evropského centra umělé inteligence. Jeho sídlo by mohlo být v Praze.

Podle estonského premiéra Jüriho Ratase by měla elektronická výměna dat být možná v celé Evropě. Záměr ale naráží na různé úrovně zabezpečení v jednotlivých zemích. Sdílení zkušeností z digitalizace s africkými zeměmi by podle něj mohlo přispět k vyřešení migrační krize. Estonsko je evropský lídr v elektronizaci státní správy.

Ratas dnes také navštívil českou pobočku estonského startupu Pipedrive, který nabízí vlastní prodejní platformu pro obchodníky. Ta chce v tuzemsku během tří let investovat 350 milionů korun a plánuje najmout 100 zaměstnanců, jako jsou vývojáři, produktoví manažeři a softwaroví designéři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

10:07 „EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

Premiér Babiš včera navštívil Maďarsko a spolu se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem si proh…