V Česku je korupce neúnosná, prohlásil podnikatel Babiš

19.09.2011 10:47

Míra korupce v České republice je neúnosná, tvrdí nejvlivnější podnikatelé. Nevěří politické reprezentaci a volají po zvýšení občanské aktivity. S kritikou vystoupil v Hospodářských novinách majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš, který Česko označil za Palermo, kde vládne mafie.

V Česku je korupce neúnosná, prohlásil podnikatel Babiš
reklama
Babiš tvrdí, že státní majetek je zde rozkrádán po stamilionech a miliardách. Korupce brání provedení nezbytných ekonomických reforem a politici o jejich důležitosti nedokážou přesvědčit své voliče.

Lidé vidí, jak se obrovské sumy rozkrádají, a proto se jim nechce šetřit

„Jak mohou po občanech chtít, aby šetřili, aby se uskromnili, když lidi vidí, jaké obrovské sumy se rozkradou ze společné kasy!" vadí Babišovi. Situace se prý stala neúnosnou po roce 2006, kdy se do politiky prosadili lidé jako Mirek Topolánek, Marek Dalík, Aleš Řebíček, Pavel Bém, Roman Janoušek nebo Martin Roman.

Z devastace státu viní Babiš konkrétní lidi, ale nemá pro to konkrétní důkaz. Dodává, že je to všeobecně známá věc, ale oficiálně se o tom nemluví.

Jeden z nejbohatších Čechů zde postrádá morální autoritu, která by se korupci postavila. A se svými názory není Babiš sám.

Korupce brzdí českou ekonomiku, shodují se podnikatelé

„Vláda se pokouší situaci zlepšit, jenomže to jde příliš pomalu a ne dost razantně," myslí si majitel skupiny Linet Zbyněk Frolík, který vybudoval úspěšnou exportní firmu.

„Korupce je největší brzdou české ekonomiky. A hlavní téma, o které se investoři v souvislosti s Českem zajímají," řekla HN Magdalena Souček, vedoucí partnerka české pobočky Ernst & Young.

Nejvíce si na poměry v Česku stěžuje Americká obchodní komora. „Kdo musí jednat v Česku se státním sektorem, čelí spoustě potíží," řekl HN její výkonný ředitel Weston Stacey.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kvůli tomuhle na jaře zavřeli Česko. Ale čísla nesedí, je to jinak

15:44 Kvůli tomuhle na jaře zavřeli Česko. Ale čísla nesedí, je to jinak

Není málo těch, kteří požadují, aby se k epidemii koronaviru přistupovalo vědecky. Vědecký přístup z…