V Česku jsou levné léky a jdou proto na vývoz. Pacientům pak chybí

31.08.2012 8:42

V České republice začíná být nedostatek některých léků na závažné choroby. Až pětina českých léků totiž skončí v Německu, protože jsou levné a na jejich vývozu se dá vydělat. Přeprodávání léčiv měl vyřešit zákon, který čerstvě schválila vláda. Jenže z něj vypadl zásadní odstavec. Vadil vicepremiérce Karolíně Peake (LIDEM), prý by bránil volnému pohybu zboží. Píše o tom deník MF Dnes.

V Česku jsou levné léky a jdou proto na vývoz. Pacientům pak chybí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdravotnický materiál
reklama

Odstavec do zákona nechala vložit Česká lékárnická komora. Její prezident Lubomír Chudoba se kvůli vyšrtnutí důležité pasáže chce osobně setkat s Karolínou Peake.

Peake je zodpovědná za to, že v Česku budou chybět léky

„Už jsme se několikrát dostali do situace, kdy lék pro pacienta nikde nebyl a nebylo čím jej nahradit, a to po dlouho měsíce. Jestliže to ustanovení vypadlo, je paní vicepremiérka přímo zodpovědná za to, že v Česku budou pacientům chybět léky,“ řekl Chudoba deníku MF Dnes.

Lékárnická komora chtěla zajistit, aby lékárny nesměly přeprodávat nakoupené léky do zahraničí. Dostaly by se tak k českému pacientovi.

Výrobci nejsou schopni bez zákona zajistit, aby léky pro Čechy byly

V současnosti chybí v Česku například tři hlavní léky pro léčbu HIV pozitivních, lék na Alzheimerovu chorobu Ebixa, lék na vysoký tlak Micardis nebo lék na astma Berodual.

„Je velmi důležité, aby v zákoně tavěta byla. Výrobci léků totiž jinak nejsou schopni zajistit, aby léky pro čeké pacienty byly. My je sem dovážíme, ale ony v obrovských kvantech mizí ven. A nelze je stáhnout z jiných zemí ani rychle dovyrobit, zásobe se plánuje rok předem,“ vysvětlil MF Dnes Jakub Dvořáček, šéf asociace sdružující výrobce originálních léčiv.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Intelektuál ze Západu vyrazil v Budapešti na fotbal. Všechny předsudky z kaváren se rozpadly

17:17 Intelektuál ze Západu vyrazil v Budapešti na fotbal. Všechny předsudky z kaváren se rozpadly

Maďarsko-kanadský profesor sociologie Frank Furedi popsal svůj zážitek s maďarskými fanoušky fotbalu…