V Česku už se nebude těžit zlato. Poslanci to zakázali z ekologických důvodů

26. 3. 2014 22:04

Vláda by měla deklarovaný zákaz těžby zlata v Česku kvůli ekologickým dopadům zapracovat do surovinové politiky státu i do příslušných zákonů. Uložila jí to dnes sněmovna na návrh svého výboru pro životní prostředí. Reagovala tak mimo jiné na snahy těžebních společností získat povolení k průzkumu těžby zlata ve 13 českých lokalitách včetně Kašperských hor nebo Jeseníků.

V Česku už se nebude těžit zlato. Poslanci to zakázali z ekologických důvodů
Foto: archiv
Popisek: Zlaté cihly, ilustrace
reklama

„Geologický průzkum plynně může přejít do těžby," varoval například poslanec hnutí ANO Stanislav Berkovec.

Sněmovna se ve své výzvě odvolala mimo jiné na programové prohlášení vlády, v němž se koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL zavázala, že „neumožní další průzkum a následnou těžbu zlata". Poukázal na to i předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, podle něhož není důvod bránit vládě v něčem, co nechystá. „To usnesení je v zásadě k ničemu, ale pokud vládní poslanci nedůvěřují vládě, tak proč ne," poznamenal Stanjura.

Sněmovní výzva mimo jiné ukládá současné vládě „nerušit ani nijak měnit" usnesení kabinetu nynějšího prezidenta Miloše Zemana z roku 1999. Ten v něm konstatoval, že „vzhledem k tuzemské potřebě zlata, situaci na světových trzích zlata a vzhledem k negativnímu vlivu těžby a zpracování zlata na životní prostředí není těžba zlata na území ČR žádoucí".

Koaliční kabinet by měl v tomto směru v souladu se svým programovým prohlášením připravit novelu horního zákona a zákona o geologických pracích. Poslanci mu to uložili bez stanovení limitu, do kdy by tato norma měla být předložena.

Těžbou zlata v ČR se bude zabývat také Senát na základě petice, pod kterou občanské sdružení Šumava nad zlato získalo podpisy přes 13.000 lidí. Petice vznikla loni ve snaze zabránit zrušení zákazu použití kyanidu při získávání zlata, o čemž se uvažovalo v rámci novely horního zákona. Proti těžbě se postavily Plzeňský i Středočeský kraj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…