V Chorvatsku podnikatelů nijak neubylo, přestaňte lhát, tvrdí Babiš. Oficiální čísla ale prý mluví jinak

07.06.2015 7:11

Ministr financí Andrej Babiš ohledně dopadu zavedení elektronické evidence tržeb v Chorvatsku nemluví pravdu, naznačuje server Echo24.cz. Podle něj Babiš tvrdí, že se po zavedení on-line pokladen v Chorvatsku zvýšily příjmy z daní i počet podnikatelů. Jenže z tabulek Eurostatu prý vyplývá pravý opak.

V Chorvatsku podnikatelů nijak neubylo, přestaňte lhát, tvrdí Babiš. Oficiální čísla ale prý mluví jinak
Foto: Martin Šťastný
Popisek: Andrej Babiš
reklama

„Navýšil se počet podnikatelů. Snížily se daně. Vybralo se o to víc. Takže je to odzkoušený. Přestaňte lhát, prosím vás,“ hájil ministr Babiš chorvatský experiment v diskusním pořadu České televize Máte slovo.

Podle serveru ale počet podnikatelů klesá v Chorvatsku od roku 2010, i když zpočátku to bylo vlivem ekonomické krize. V roce 2012, když byl zákon o pokladnách schválen, jich prý bylo ještě 244 tisíc. „V roce 2013 se k systému on-line pokladen postupně připojovali a ubylo jich 15 tisíc. Loni už byly pokladny povinné pro všechny a podnikatelů ubylo o dalších 22 tisíc,“ tvrdí server, který je znám tím, že nevynechá jedinou příležitost, aby na Babišovi nenechal nit suchou.

Celý text najdete ZDE

Zavedením registračních pokladen prý byly nejvíce postiženy zemědělství a maloobchod, kde ubylo 25 tisíc, resp. devět tisíc živností a podniků. Restaurací a hotelů bylo před zavedením pokladen čtrnáct tisíc, loni jich zbylo o dva tisíce méně.

Výběr jednotlivých druhů daní se v Chorvatsku po roce 2012 obecně snižoval nebo stagnoval. V případě daně z přidané hodnoty, na kterou se projekt on-line pokladen zaměřil, se v roce 2012 vybralo 40,6 miliardy kun, o rok později 41,7 miliardy a loni 41 miliardy kun. Server míní, že to lze hodnotit jako jednoznačný neúspěch.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

7:54 „Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

Premiér Andrej Babiš uvízl kvůli počasí v Bruselu a nemohl se vrátit do Česka, které se potýká s nás…