Spojené státy dle Shileiho nemohou dále vyčkávat, jak se situace vyvine, ale musí přijít s konkrétními opatřeními. Cituje také nedávno zveřejněnou zprávu OSN, podle které do Evropy přes Středozemní moře od ledna do srpna vstoupilo 300 000 uprchlíků. „Celkový počet uprchlíků by mohl dosáhnout až jednoho milionu. Osmdesát procent z nich přichází ze Sýrie, další potom z Iráku, Jemenu, Libye a Egypta,“ uvádí Shilei a poukazuje na to, že masivní migrace je důsledkem humanitární katastrofy v zemích zničených válkou. „Svůj podíl na tom mají také Spojené státy, které prostřednictvím vojenských operací tyto země skrze různé prostředky destabilizovaly,“ konstatuje Shilei.
Jako klíčový ve výčtu hříchů Spojených států uvádí Shiley válku v Iráku, jež byla zahájena v roce 2003. Připomíná, že Spojené státy a Velká Británie obešly Radu bezpečnosti OSN a jednostranně zahájily útok na Irák. Jako důvod uvedly, že Irák ukrývá zbraně hromadného ničení a podporuje mezinárodní terorismus. Ve skutečnosti bylo jejich jediným motivem svrhnout proamericky naladěný režim Saddáma Husajna. O život v mnohaletém a doposud neukončeném konfliktu přišlo přes 160 000 Iráčanů a dalších několik milionů civilistů uprchlo do sousedního Jordánska a Sýrie. Je nepochybné, že Washington tak nepřímo přispěl k současné migrační krizi v Evropě,“ má jasno Shilei.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro