V EU žádný volný trh neexistuje, tvrdí ekonomka Lipovská

29.09.2018 20:43

Brněnská ekonomka Hana Lipovská tvrdí, že volný trh EU je v podstatě jen iluze. V rozhovoru pro Český rozhlas vysvětlila, jak k tomuto názoru došla.

V EU žádný volný trh neexistuje, tvrdí ekonomka Lipovská
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie
reklama

Ekonomka Hana Lipovská se nijak netají tím, že Evropskou unii nemá ani trochu v lásce. Zato k ekonomii chová lásku a takřka bezmezný obdiv. Považuje ji prý za „císařovnu věd“. Ale zpátky k EU. Toto evropské společenství podle ní opravdu není nijak dobrým projektem. Podle jejího názoru EU okrádá členské státy o suverenitu, což považuje za nepřijatelné. Nemluvě o tom, že Unie spojuje údajně nespojitelné. Ekonomická přání Švédů jsou podle dámy jiná než ekonomická přání Španělů a nedává prý smysl, že je na oba národy uplatňován jeden EU metr.

Za výmysl považuje tezi, že síla EU tkví ve volném trhu. „My ale volný trh ani volnou mezinárodní spolupráci přeci vůbec nemáme. Není tady ani svobodný vnitřní unijní trh, byť rétoricky to jistě vnímáme jinak. Sice jsme zrušili cla nebo kvóty, na druhou stranu ale pořád máme nejrůznější hygienické a technické překážky obchodu. I pro naše, české výrobce. Pro ně může být opravdu mimořádně obtížné dostat se třeba na trh německý,“ uvedla Lipovská.    

Má prý pochopení pro národy nebo určité skupiny v rámci jednotlivých národů, volající po větší autonomii – jako třeba Katalánci ve Španělsku nebo Skoti ve Velké Británii. Chtějí si sami rozhodovat o tom, komu budou platit daně a především o tom, co se z nich potom bude platit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…