V Heidenau se situace uklidňuje. Proti migrantům tu demonstrovalo jen asi 100 lidí

29. 8. 2015 6:37

Pouhých zhruba sto lidí protestovalo včera vpodvečer v saském Heidenau proti přílivu uprchlíků a postupu německé vlády k této problematice. K přívržencům ultrapravice se přidala i část místních obyvatel, po krátkých projevech skupina prošla obytnou částí města, pochod se ale obešel bez incidentů. Policie nasadila stovky příslušníků pořádkových jednotek, aby zabránila případným střetům s antifašisty, kteří pořádali pouliční festival pro uprchlíky.

V Heidenau se situace uklidňuje. Proti migrantům tu demonstrovalo jen asi 100 lidí
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Krajní pravice se sešla na náměstí, její přívrženci v projevech kritizovali přístup německé vlády k migraci. Zhruba stovka lidí pak pod dohledem policie prošla necelý kilometr dlouhou trasu, pořádkové jednotky zahradily všechny okolní ulice. Od bývalého obchodu pro kutily, kde jsou ubytováni uprchlíci, dělilo účastníky demonstrace asi půl kilometru. Po pochodu většina odešla do okolních ulic.

Před 19:30 se na pochod ulicemi vydali také účastníci pouličního festivalu, který pro uprchlíky pořádali antifašisté. Asi 300 lidí šlo v doprovodu hudby a volali protifašistická hesla. I je doprovázely desítky policistů. Většina účastníků odpoledního festivalu se chystá v sobotu do Drážďan na další demonstraci na podporu migrantů. Situace ve městě zůstává napjatá, je ale klidnější než před týdnem, kdy ve městě začaly nepokoje.

Přistěhovalecká vlna vyvolala v německé společnosti napětí

Heidenau bylo minulý týden tři noci po sobě dějištěm pouličních nepokojů. Vypukly po demonstraci proti běžencům, v následujících dnech se ve městě střetli pravicoví radikálové s anarchisty. Při potyčkách byly zraněny tři desítky policistů, události pak odsoudila většina německých politiků v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Osmdesátimilionové Německo letos očekává až 800.000 žadatelů o azyl, což je proti loňsku asi čtyřnásobek. Přistěhovalecká vlna, která nemá od sjednocení Německa obdoby, ale vyvolala ve společnosti napětí. Několik ubytoven pro běžence se stalo terčem žhářských útoků. Kontrarozvědka také varovala, že se situace snaží zneužívat krajně pravicová uskupení k šíření své propagandy.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Braňte ČT, PL jsou žumpa! „Břéťa“ Rychlík vám potřebuje něco říct

9:55 Braňte ČT, PL jsou žumpa! „Břéťa“ Rychlík vám potřebuje něco říct

Režisér, scenárista, herec a vysokoškolský pedagog Břetislav Rychlík se rozepsal o mediálním světě. …