V Liberci lidé mrzli při čekání na americkou kolonu. Táhněte do Moskvy, pokřikovali na exposlance Vondrušku s praporem

29.03.2015 23:25

REPORTÁŽ V neděli 29. března v půl jedenácté měl projet americký konvoj hraničním přechodem v Harrachově. Na místě se srotili příznivci, kterých bylo mnohem více, i komunističtí odpůrci konvoje. Leč Američané stále nejeli. "První části konvoje došlo palivo, čekají na další," zněla jedna zaručená informace. Pak už promočení a zmrzlí lidé vtipkovali. "Američané své stroje v Polsku prodali a teď jedou na koních." Nakonec až před 17. hodinou se všichni dočkali prvních amerických vojáků. O hodinu později dorazila první skupinka do libereckých kasáren, kde je vítaly davy lidí.

V Liberci lidé mrzli při čekání na americkou kolonu. Táhněte do Moskvy, pokřikovali na exposlance Vondrušku s praporem
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Náměstek hejtmana Josef jadrný s americkou vlajkou.

Fotogalerie: - Americká vojska v Liberci

Dana Lysáková, předsedkyně KSČM v Liberci
Mladík se sovětskou vlajkou.
Náměstek hejtmana Josef jadrný s americkou vlajkou...
Kolegy přišli přivítat i čeští vojáci a také motor...
Antikonfliktní tým
"Amíci"

Po desáté hodině v Harrachově měli přesilu Američané. Tedy lidé s americkými vlajkami, kteří přišli přivítat konvoj. Viditelné však byly i asi dvě desítky komunistů s protiamerickými nápisy. "Nejde o přejezd. Budou u nás déle než 48 hodin. Takže se jedná o pobyt, který by měla schválit Poslanecká sněmovna, ne jenom vláda. Byla tedy porušena Ústava a zákony platí jenom pro někoho. A především si nemyslíme, že agrese přichází z Ruska, ale naopak z USA," tvrdila komunistka Kateřina Klikarová, které souhlasně přikyvoval její kolega Josef Vondruška či předsedkyně KSČM v Liberci Dana Lysáková.

ZDE je vše, co jsme napsali o americkém konvoji.

Objevil se i mladý komunista, který v ruce třímal sovětskou vlajku se srpem a kladivem. "Přiznávám, že je to trochu provokace. Jsem komunista, ale se vším, co bylo před revolucí, nesouhlasím. Ani s příjezdem sovětských vojsk v roce 1968," překvapivě prozradil. Přesto byla jeho vlajka jako červený hadr pro býka a rozlítil některé přítomné. "Sundej tu vlajku, to je protizákonné. Co dělá policie, ta se na to jenom kouká?" rozčiloval se jeden muž. Mladík po přímluvě od antikonfliktního týmu raději vlajku sroloval.

Fotogalerie: - Ami go home, welcome friends!

Na Václavském náměstí demonstrovaly skupiny občanů...
Na Václavském náměstí demonstrovaly skupiny občanů...
Na Václavském náměstí demonstrovaly skupiny občanů...
Na Václavském náměstí demonstrovaly skupiny občanů...
Na Václavském náměstí demonstrovaly skupiny občanů...
Na Václavském náměstí demonstrovaly skupiny občanů...

Fotogalerie: - Čekání na konvoj

Vlajka USA.
Poslední konvoj americké armády jedoucí přes Harra...
Poslední konvoj americké armády jedoucí přes Harra...
Poslední konvoj americké armády jedoucí přes Harra...
Poslední konvoj americké armády jedoucí přes Harra...
Poslední konvoj americké armády jedoucí přes Harra...

Odhadem asi desetinásobná přesila na komunisty volala. "Táhněte za Putinem do Moskvy." Či kolem nich projíždělo auto s amplionem, ze kterého znělo - "Zdravíme komunistické vrahy". Na hranice nepřišli neutrálové, ale lidé s jasným politickým názorem. "Přišla jsem přivítat naše americké přátele, jsem ráda, že projíždějí Českou republikou," sdělovala mladá žena zabalená do americké vlajky. "Škoda, že tudy nejeli před 70 lety. Naše země by se vyvíjela jinak a vyhnula se komunistickému experimentu," povzdechl si starší muž. 

Před půl jedenáctou se na hranici s Polskem objevil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Proč? "Jsou to vojáci spojenecké armády. A v době, kdy celé Polsko vítalo konvoj jako jasný signál, na které straně toho sporu na Ukrajině patříme, si myslím, že by na hranicích neměli stát jenom komunisté a příznivci Moskvy," uvedl. Chvíli po něm přichází i jeho náměstek Josef Jadrný s velkou americkou vlajkou. Přichází k němu komunistický krajský zastupitel Vondruška s transparentem Stop NATO a fotoaparáty cvakají a jejich autoři získávají bizarní fotku.

Komunisté nemají právo nám říkat, co je svoboda a demokracie

"Myslím, že to, co tady předvádějí komunisté se svými transparenty, dokonce i se sovětskou vlajkou, je nebetyčná drzost, sprostota a zneuctění tradic demokracie, která v Americe trvá od roku 1792. A tito pánové a dámy nemají žádné právo nám říkat, jak má vypadat svoboda a demokracie," vysvětlil Karel Bůna z Jilemnice. Na hranice přivezl i plzeňské pivo. "Je to symbolika, protože na tomto území jsme neměli štěstí, aby nás osvobodily armády USA. Jako měla Plzeň. Je to už hodně let, ale proč bychom naše přátele nepřivítali plzeňským pivem," upozornil.

Fotogalerie: - Americké vozy cestou do Vyškova

Konvoj americké armády míří do Vyškova
Americký konvoj přijely podpořit také různé kluby ...
Konvoj americké armády míří do Vyškova
Protestující proti americkému konvoji
Sympatizanté s konvojem americké armády
Konvoj americké armády míří do Vyškova

Fotogalerie: - Dragoon Ride z Bohumína

Američtí vojáci odpovídají na pozdravy lidí, kteří...
Konvoj doprovázeli ostravští motorkáři
Lidé vítali konvoj transparenty
Lidé vítali konvoj, někteří měli s sebou i americk...
Čekání na konvoj
Podporovatel průjezdu Američanů

Déšť sílil a Američané nikde. Ani v poledne, ani ve dvě po poledni, ani o hodinu později. Přichází jobovka. "První části kolony došlo palivo, čekají na druhou vlnu," zní "zaručená" zpráva s tím, že konvoj přijede v 16 hodin. Ale ani v tuto dobu nepřijíždějí. To už promočení a zmrzlí lidé vtipkují. "Američané prodali v Polsku své stroje a teď jedou na koních. Proto mají zpoždění," zní jedno z humorných vysvětlení.

Konečně jsou tady. Je 16.45 a několik amerických vozů s mávajícími vojáky projíždí hraničním přechodem. Americké vlajky se třepotají a zcela zastíní pár protiamerických nápisů. Redaktor ParlamentníchListů.cz poté autem míří za nimi do Liberce. Všude stojí davy lidí, kteří hodiny a hodiny čekají, aby pozdravili konvoj. V Desné, Smržovce, Lučanech i Jablonci. "Byl jsem v Jablonci a lidé se i pětkrát vraceli. Jsem příjemně překvapen, jak lidé dali najevo, že patříme k Západu," radoval se Jan Šik.

Před 18. hodinou první americká skupinka přijíždí do Liberce. Durychova ulice i Štefánikovo náměstí, kde jsou kasárna, jsou obsypané lidmi. Mumraj, hlava na hlavě. Přitom stále leje a konvoj měl do Liberce dorazit ve 12.30, takže má více než pětihodinové zpoždění. Američané mávají a zajíždějí do kasáren. A lidé neodcházejí a čekají na další části konvoje. "Je tři čtvrtě na devět večer a před kasárnami je stále ještě asi 500 lidí a stále čekají na další část konvoje. Paráda," hlasí redaktorovi ParlamentníchListů.cz Jan Šik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak to se vyplatilo! Do kampaně prý „vrazili“ 249 korun, odnášejí si 1,1 milionu. Recesisté se svezli na Babišově vlně

14:31 Tak to se vyplatilo! Do kampaně prý „vrazili“ 249 korun, odnášejí si 1,1 milionu. Recesisté se svezli na Babišově vlně

Komu se eurovolby vyplatily a komu ne? U velkých stran jde o otázku, která se bude řešit jak mezi po…