V Německu proběhl průzkum. Odpůrce „extrémistů“ moc nepotěší

13.08.2018 14:21

V Německu se blíží volby ve spolkových zemích Bavorsku a Hesensku. Stejně jako v případě loňských parlamentních voleb, tak tentokrát nemůže čekat SPD ani CSU žádný skvělý výsledek.

V Německu proběhl průzkum. Odpůrce „extrémistů“ moc nepotěší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Berlín, ilustrační foto

Volby v Bavorsku se budou konat v polovině října a CSU, tradičně úspěšná strana v této spolkové zemi, tentokrát nemá příliš slibné vyhlídky. Podle aktuálního předvolebního průzkumu společnosti Forsta konzervativci ztrácejí v porovnání s volbami v roce 2013 celých deset procent. Pokud by se výsledek průzkumu potvrdil, přišla by tak CSU o většinu. Třetina respondentů z řad voličů CSU připouští, že mají problém se šéfem strany Markusem Söderem.

Söder loni na podzim vystřídal v čele strany dlouholetého předsedu Seehofera, ale zatím jej v očích voličů nedokázal nahradit. Jak ovšem poznamenává deník Die Welt, ze ztráty CSU příliš nemůže těžit ani její konkurent SPD. „Také socialisté mají potíže a v porovnání s minulými volbami ztrácejí téměř devět procent. Konkrétně v Bavorsku by tak obsadili socialisté až čtvrté místo,“ konstatuje vlivný německý deník.

Celý text v němčině najdete ZDE.

Naopak v Bavorsku, Hesensku i dalších spolkových zemích rostou preference Zelených a Alternativy pro Německo (AfD). „Zatímco Zelení mají potenciál růst po celé zemi, tak AfD může pomýšlet na úspěch především ve východní části země, kde se pohybuje kolem dvaceti procent. Nicméně také v Bavorsku čekají AfD solidní zisky a podle aktuálního průzkumů je v této spolkové zemi, kde se účastní voleb historicky poprvé, na třinácti procentech.“

Zatímco AfD by uspěla jen ve východní části země, tak vedle Zelených rostou preference po celém Německé také Levici. Ale také tyto dvě levicové strany získají více procent spíš v západní části. Naopak SPD potvrzuje, že není v posledních měsících v příliš dobré kondici a ztrácí v průměru přes šest procent téměř v každé spolkové zemi. Lhostejno, jestli se jedná o spolkovou zemi ve východní nebo západní části Německa.

V průzkumu, kterého se účastnilo 8 650 respondentů, také zazněly témata, která jsou pro voliče nejvíce důležitá. Překvapivě není pro voliče rozhodující migrační politika. Jen asi deset procent na východě a osm procent na západě tvrdí opak. Za závažnější témata považuji voliči otázku vzdělání, bydlení a infrastruktury.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…