V Oděse je prostě upálili, jinde pohřbili u silnice. Ruským pokusům je nutné se rychle postavit, jinak máte válku, říká diplomat a aktér Listopadu '89 Václav Bartuška

25.04.2015 22:25

Diplomat Václav Bartuška, známý především tím, že v roce 1989 jako zástupce stávkujících studentů vyšetřoval pozadí zásahu 17.listopadu a napsal o tom knihu „Polojasno“, nyní webu Neovlivní.cz poskytl rozhovor, varující před dalším postupem Ruska. Putin se podle něj na Ukrajině nezastaví, pokud ho necháme. A taktika prý bude stále stejná.

V Oděse je prostě upálili, jinde pohřbili u silnice. Ruským pokusům je nutné se rychle postavit, jinak máte válku, říká diplomat a aktér Listopadu '89 Václav Bartuška
Foto: hns
Popisek: Velvyslanec Česka pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška

„Pro to, co Putin dělá, bych nepoužil slovo choutky. Berme ho vážně,“ zdůrazňuje Bartuška varovně. Putin podle něj patnáct let sbíral síly, aby mohl napravit „největší tragédii 20. století“. „Samozřejmě se nezastaví na Ukrajině. Pokud někteří lidé u nás mají pocit, že to skončí na východě Ukrajiny, tak jsou velmi naivní,“ vzkazuje Bartuška. Rusko podle něj chce zpátky vše, co kdysi mělo, svůj „životní prostor“.

Metody, jakými Rusko postupuje, jsou prý vždy stejné, nic nového v Moskvě nedokázali vymyslet.

"Šlo to jakoby přes kopírák a popírá to teorii o lidovém povstání. Skupina civilistů obsadí budovy administrativy, muži, ženy, děti. Do dvou dnů se tam začínají nosit zbraně, ženy a děti odcházejí, zůstávají ozbrojenci. Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo v Dněpropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid. Když to neuděláte, tak máte válku. To je celé," říká Bartuška. Ten od roku 2006 působí na ministerstvu zahraničních věcí jako "zvláštní velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost".

Celý rozhovor ZDE

"Estonci to ví velmi dobře, Lotyši taky, Litevci taky, Poláci taky. Myslím, že i Češi. Nepodceňujte prosím, jak moc se naše země za poslední čtvrtstoletí proměnila," dodává.

Čínské území pod ruskou správou

„Většina lidí prostě vítá, že jsme členy NATO a hrozbu z východu vnímá naprosto jasně,“ říká dále diplomat. Rusko se podle něj za poslední rok předvedlo v úplně špatném světle a i když investovali miliony do propagandy, mělo to spíše opačný efekt.

Navíc prý neobyčejně zafungovaly i sankce, neboť i samotné Rusko přiznalo, že jej stály přes dvě stě miliard dolarů. Společně s poklesem ceny ropy, za který bychom také prý měli být vděčni. „Tímto bych rád poděkoval našim přátelům v Saúdské Arábii za pomoc,“ říká.

Rusko podle něj čekají těžké časy, už proto, že tam mizí střední třída. „Ti lidé si vzali hypotéku v eurech na drahé moskevské byty a dnes nevědí, kudy kam,“ říká Bartuška spokojeně. Ti nejbohatší se pak snaží co nejvíc sého majetku vyvést do ciziny.

Chování Ruska je podle něj projevem paniky, která ale nesouvisí se Západem, nýbrž s Čínou. „Viděl jsem v Číně mapy, kde je celé ruské území od Uralu na východ vyšrafováno a je tam napsáno v čínštině: “Čínské území pod dočasnou správou Ruska”,“ prozrazuje Bartuška.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

9:21 Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

Úplný idiot. I takové názory zaznívaly poté, co Jan Lipavský po schůzce s prezidentem Zemanem prezen…