V Paříži hoří katedrála Notre-Dame, v důsledku požáru se už zřítila jedna z věží a střecha

15.04.2019 20:10

V pondělí před sedmou hodinou večer zachvátil pařížskou katedrálu Notre-Dame požár. Mohutný dým stále stoupá ze slavné stavby. Zřítila se už jedna z věží a střecha. Jaká je příčina požáru, se zatím neví. Úřady nevylučují spojitost s rekonstrukcí, kterou momentálně katedrála prochází.

V Paříži hoří katedrála Notre-Dame, v důsledku požáru se už zřítila jedna z věží a střecha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Setkání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s Milošem Zemanem na Pražském hradě

Šíření plamenů podpořil vítr, který v Paříži dnes fouká. V důsledku požáru se již zřítila zadní věž. Po zřícení zadní věže hasiči uvedli, že se propadla i střecha katedrály. Ministerstvo vnitra oznámilo, že zatím nemá informace, že by byl při požáru někdo zraněn.

Policie požár vyšetřuje jako nehodu. Existuje podezření, že ho mohl zavinit někdo během oprav, které v budově probíhají. Oheň podle francouzských médií postupuje a hasiči se snaží z chrámu zachránit umělecká díla.

Starostka Paříže Anne Hidalgová jej na Twitteru označila za „strašlivou událost“. Francouzský prezident Emmanuel Macron zrušil kvůli požáru katedrály Notre-Dame v Paříži projev, v němž měl co chvíli oznámit změny v reakci na protesty žlutých vest.

Katedrála je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury, leží na ostrově Île de la Cité na řece Seině. Patří k nejnavštěvovanějším památkám francouzské metropole, každoročně přitáhne třináct milionů návštěvníků. Chrám je nyní opravován a na některých částech je lešení.

V loňském roce katolická církev ve Francii vyzvala ke sbírce na záchranu katedrály, která se začíná rozpadat. Hasiči uvedli, že plameny zachvátily katedrálu okolo 18:50, a to ve vrchní části chrámu. Okolí památky je nyní evakuováno, hasiči zahájili rozsáhlou operaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…