V Praze demonstrace, v Ostravě demonstrace. A Jakub Janda se raduje, že si vjeli do vlasů

28.09.2022 22:14 | Ze sítí

Dnešní Den české státnosti se nesl v duchu demonstrací proti vládě premiéra Petra Fialy. Jak se ukázalo, místo aby se organizátoři akce Česko na 1. místě a zástupci parlamentního opozičního hnutí SPD v době krize spojili, nakonec si každý svou protestní akci uspořádal sám. Z tohoto rozkolu má velikou radost Jakub Janda z nevládní instituce Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty. „Funguje to tak dlouhodobě, mindráky a byznys model je navzájem rozbijou,“ vysmívá se Janda organizátorům manifestu na svém facebooku.

V Praze demonstrace, v Ostravě demonstrace. A Jakub Janda se raduje, že si vjeli do vlasů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty

Ve středu se odehrála další velká demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její organizátoři se zřejmě stihli rozkmotřit s hnutím SPD, které proto pořádalo svůj protivládní protest v Ostravě.

Svolavatelé demonstrace Havel a Vrábel nejsou po chuti například europoslanci SPD Ivanu Davidovi. Vyjádřil se proti nim na sociálních sítích v sobotu. „SPD má organizaci, program, jasná stanoviska, zkušenost s prací v Parlamentu. Nepotřebujeme dvojici Havel – Vrábel. Jediné, co mohou, je puknout vzteky,“ pravil politik.

David přirovnal nedávnou demonstraci ze třetího září k podobným akcím Milionu chvilek pro demokracii zejména proto, že organizátoři podle něho využili frustrace lidí, kteří se chtěli vyjádřit. Vrábela a Havla označuje za „neznámé manipulátory“. A prohlásil: „Bylo to chytré a nemravné. Chytré proto, že bylo jasné, že lidé přijdou, a po prázdninách nebylo dřívějšího termínu. Nemravné proto, že kromě radikálních řečí neměli a nemají svolavatelé co nabídnout. Žádný program, žádnou organizaci, žádný reálný vliv kromě iluze lidí, že když se jich na Václaváku sejde hodně, vláda padne.“

Jakub Janda si nad tímto střetem mne ruce. „Skvělá zpráva je, že se čeští krajně pravicoví vlastizrádci a lemplové navzájem upřímně nenávidí. Ta ruská pátá kolona organizující Václavák, vedená zlodějem skrývajícím se v ruské kolonii jménem Srbsko, otevřeně bojuje s naším hlavním komerčním fašistou Tomiem Okamurou,“ raduje se ve svém facebookovém příspěvku.

Navzájem podle něj spolu bojují o pozornost, o poslední úspory chudých lidí ze zmanipulovaného davu. „Nesnesou se navzájem a nejsou schopni se spojit tak, aby to mělo politickou relevanci. Funguje to tak dlouhodobě, mindráky a byznys model je navzájem rozbijou,“ pokračuje Janda.

„Nespojí se ani Agrofert, ani čínská vlivová chobotnice za Josefem Středulou (jeho šéf kampaně Miroslav Sklenář tu roky pracoval pro krycí firmu čínského státu), ani Okamurova okrádačka. Natož pár lemplů, co chtějí pít Savo nebo se připojit k Ruské federaci. Mluvím o organizátorech, ne o smutných účastnících,“ dodává závěrem.

Pokud jde o spojování sil, europoslanec Ivan David míní, že nejvíce o něm hovoří představitelé „podměrečných uskupení“. A namítá: „Jenže přece vznikají právě proto, že se připojit nechtějí. Za některými stojí naivní ambice věčných amatérů, za jinými vlivné skupiny, které mají právě opačný zájem – sebrat hlasy stranám, které je mají, a proto jsou v Parlamentu.“

reklama

autor: nab

Mgr. Ondřej Benešík byl položen dotaz

EU

Uznáváte, že se vám lidi nepodařilo přesvědčit o výhodách členství v EU. Proč ne? Proč jste nechali odpůrce EU, aby vás takto převálcovali svou rétorikou? A je nepopularita EU u nás důvod, proč tak odmítáte referendum o setrvání v EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

17:50 Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

Reportáž o divadelním představení, které velmi návodně prezentuje politické téma Istanbulské smlouvy…