V Praze se sejdou zástupci sexuálních menšin z Evropy a Asie. Uvítá je Petříček

24.10.2019 6:00

Přes 500 aktivistů a představitelů ze zemí Evropy a střední Asie začne dnes v Praze jednat o prosazování rovného přístupu k sexuálním menšinám. Výroční konference, kterou pořádá organizace ILGA-Europe ve spolupráci s českým spolkem Prague Pride a platformou PROUD, potrvá do soboty. Akce letos připomíná půl století od počátku hnutí za práva gayů a lesbických žen. Zprávu přinesla ČTK.

V Praze se sejdou zástupci sexuálních menšin z Evropy a Asie. Uvítá je Petříček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Organizace ILGA vznikla v roce 1978. Její evropská odnož se ustavila v roce 1996. Nyní zastřešuje přes 600 organizací z 54 zemí Evropy a střední Asie. Podporuje hnutí lesbických žen, gayů, bisexuálů, translidí a intersexuálů (LGBTI) a prosazuje jejich zájmy. Vyjednává například s EU a dalšími institucemi.

Konference se konají každý rok v jiné zemi. Letošní akci dnes zahájí ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Účastníci a účastnice chtějí jednat o situaci v jednotlivých zemích a o strategiích k zajištění rovného přístupu k sexuálním menšinám. Upozornit chtějí na zhoršování podmínek lidí LGBTI v některých státech.

Mottem akce je Spolu jsme silnější. Konference tak připomíná 50 let od takzvaných stonewallských nepokojů, které koncem června 1969 odstartovala policejní razie v newyorském tanečním gaybaru Stonewall Inn. Návštěvníci se bránili zatýkání, k němuž stačilo podezření na homosexuální chování. Následná pouliční bitva pak trvala několik dní. Aktivisté označují tuto událost za počátek hnutí za práva sexuálních menšin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš spouští další změny: Odklady splátek, rušení daní, výjimky pro obchody. Nouzový stav prodloužen

21:08 Babiš spouští další změny: Odklady splátek, rušení daní, výjimky pro obchody. Nouzový stav prodloužen

Ve středu opět mimořádně zasedla Babišova vláda. Schválila odklad splátek úvěrů a hypoték. Nově od č…