V Praze shořel vzácný kostel

28.10.2020 16:33

V pražské zahradě Kinských hořel dřevěný kostel sv. Michaela. Požárem byl prakticky zcela zničen, zřítila se i jeho věž. Pravoslavný chrám tzv. bojkovského typu byl postaven ve druhé polovině 17. století u Mukačeva na Ukrajině. V roce 1929 ho Rusíni věnovali Praze. Tenkrát byla Praha i jejich hlavní město. Pro ČT24 promluvil šéf vyšetřovatelů HZS hlavního města Prahy Martin Kavka.

V Praze shořel vzácný kostel
Foto: Twitter Hasiči Praha
Popisek: Kostel sv. Michaela v Praze zničily plameny.
reklama

Anketa

Myslíte či víte, že jste prodělali covid-19?

50%
hlasovalo: 8841 lidí
„Požár už je prakticky uhašen. Máme takzvanou lokalizaci, to znamená, že se nešíří. Plameny napáchaly obrovskou škodu,“ poznamenal krátce před 16. hodinou. Podle něj byl kostel prakticky zasažen v plném rozsahu. „Během několika minut se i zřítila dřevěná věžička kostela dovnitř prostoru objektu. V tuto chvíli dochází k redukci jednotek a my dohašujeme ohořelé dřevěné zbytky kostela,“ podotkl Kavka.

Na místě byly čtyři profesionální a dvě dobrovolné jednotky. „Lidí tam bylo dost. Problém byl s nájezdem velké hasičské techniky na místo kostela,“ sdělil Kavka, že je však samozřejmostí, že hasiči znají nájezdy na místo. 

„Jsme si nyní jistí, že se požár nebude dál šířit,“ ubezpečil Kavka. „Během požáru jsme se ale potýkali ještě s jedním problémem. Uvnitř toho kostela byly propanbutanové lahve, tlakové lahve, které jsme museli vynést a ochlazovat, ale i to je teď pod kontrolou,“ dodal. Žádné nebezpečí nehrozí, nikdo podle něj nebyl zraněn. 

„Plameny ale napáchaly značnou škodu historického rázu,“ míní Kavka. Na místě jsou podle jeho slov hasičtí vyšetřovatelé i policie, příčina však známá zatím není. „Musíme prověřit, co uvnitř bylo, zda tam neprobíhaly rekonstrukční práce, nebo zda se tam nevyskytovaly nějaké osoby v blízkosti,“ dodal. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…