V Praze si dnes připomenou odkaz Jana Palacha

15.1.2016 6:44 dop.

U Národního muzea v Praze dnes dopoledne začne připomínka odkazu Jana Palacha, který se v roce 1969 na tomto místě upálil. Protestoval tak proti sovětské okupaci a proti tomu, jak rychle lidé rezignovali na jakýkoli odpor proti ní. V 15:00 uctí památku Jana Palacha ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Ve výroční den statečného činu mladého studenta, v sobotu 16. ledna, bude na Alšově nábřeží odhalen pomník Palachovi věnovaný.

V Praze si dnes připomenou odkaz Jana Palacha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod s plamenem svíčky k výročí úmrtí Jana Palacha od jeho hrobu na Václavské náměstí, kde se uskutečnilo shromáždění "Nevyhasneme!" Akci pořádal spolek Podhradí, který organizoval protesty proti prezidentu Zemanovi

Studenti vysokých i středních škol budou během dnů, které byly mezi činem Jana Palacha a jeho úmrtím, tedy 19. lednem, držet hladovku, tak jako tomu bylo před 47 lety. Připomínku Palachova odkazu pod názvem Světlo naděje pořádá platforma Bez komunistů.cz. V sobotu v 11:00 se uskuteční pietní akt v Palachově rodném domě ve Všetatech a v neděli 17. ledna v 18:00 bude u pomníku sv. Václava připomínkové shromáždění.

Palachův hrdinský čin si připomene také samotná Filozofická fakulta UK, kde mladý muž studoval. V sobotu ve 14:00 před odhalením pomníku se na fakultě uskuteční beseda s americkým básníkem Davidem Shapiro.

Jeho báseň Pohřeb Jana Palacha inspirovala architekta Johna Hejduka k vytvoření pomníku Dům matky a Dům syna. Její text je součástí instalace dvou šestimetrových geometrických plastik - z hranatého soklu vycházejí plameny. Světlá představuje postavu syna-světlonoše a tmavá trpící matku. Pomník bude odhalen v 15:00 a v 17:00 se u busty Jana Palacha na budově fakulty uskuteční pietní akt.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…