V Praze si dnes připomenou odkaz Jana Palacha

15. 1. 2016 6:44

U Národního muzea v Praze dnes dopoledne začne připomínka odkazu Jana Palacha, který se v roce 1969 na tomto místě upálil. Protestoval tak proti sovětské okupaci a proti tomu, jak rychle lidé rezignovali na jakýkoli odpor proti ní. V 15:00 uctí památku Jana Palacha ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Ve výroční den statečného činu mladého studenta, v sobotu 16. ledna, bude na Alšově nábřeží odhalen pomník Palachovi věnovaný.

V Praze si dnes připomenou odkaz Jana Palacha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod s plamenem svíčky k výročí úmrtí Jana Palacha od jeho hrobu na Václavské náměstí, kde se uskutečnilo shromáždění "Nevyhasneme!" Akci pořádal spolek Podhradí, který organizoval protesty proti prezidentu Zemanovi

Studenti vysokých i středních škol budou během dnů, které byly mezi činem Jana Palacha a jeho úmrtím, tedy 19. lednem, držet hladovku, tak jako tomu bylo před 47 lety. Připomínku Palachova odkazu pod názvem Světlo naděje pořádá platforma Bez komunistů.cz. V sobotu v 11:00 se uskuteční pietní akt v Palachově rodném domě ve Všetatech a v neděli 17. ledna v 18:00 bude u pomníku sv. Václava připomínkové shromáždění.

Palachův hrdinský čin si připomene také samotná Filozofická fakulta UK, kde mladý muž studoval. V sobotu ve 14:00 před odhalením pomníku se na fakultě uskuteční beseda s americkým básníkem Davidem Shapiro.

Jeho báseň Pohřeb Jana Palacha inspirovala architekta Johna Hejduka k vytvoření pomníku Dům matky a Dům syna. Její text je součástí instalace dvou šestimetrových geometrických plastik - z hranatého soklu vycházejí plameny. Světlá představuje postavu syna-světlonoše a tmavá trpící matku. Pomník bude odhalen v 15:00 a v 17:00 se u busty Jana Palacha na budově fakulty uskuteční pietní akt.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

18:58 Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

Před blížícími se volbami do Bruselu se čím dál častěji řeší, kteří čeští europoslanci hlasovali ve …