V Rathově kauze je prý utajený odposlech

28.05.2013 8:11

V kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha prý existuje utajený odposlech. Doposud je tento materiál v režimu utajení na stupni „vyhrazené“, nemají k němu přístup poslancovi obhájci a dokonce ani soud.

V Rathově kauze je prý utajený odposlech
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath ve sněmovně žádá vydat k trestnímu stíhání

Již v létě by přitom měl být případ korupce a zmanipulovaných zakázek ve Středočeském kraji projednáván před soudem. Podle serveru Novinky.cz upozornili Rathovi advokáti Adam Černý a Roman Jelínek, že by se mohlo jednat o sledování či odposlechy dalších politiků.

Sám Rath při svém vystoupení před Poslaneckou sněmovnou naznačil, že peníze, o které se v kauze jedná, mohly být použity na volební kampaň ČSSD. To však odmítá dozorující státní zástupce Petr Jirát. „V této mé kauze, která je už nyní u soudu, byly všechny operativní úkony vedené v režimu vyhrazené odtajněny. A o odposlouchávání politiků vůbec nic nevím a rozhodně se to nedělo v této věci,“ uvedl Jirát.

Podle obhájců je však zjevné, že policie v tomto případě provádí doposud neznámé operativní úkony. „Okresní soud v Ústí nad Labem, který v roce 2012 tento odposlech či sledování povolil, nám písemně potvrdil, že dosud nebyl odtajněn,“ uvedl advokát Černý.

Fakt, že se k odposlechům nikdo nehlásí, může podle serveru naznačovat, že toto sledování doposud probíhá a příslušné orgány nechtějí, aby bylo prozrazeno. Advokát Černý uvedl, že v rámci Rathova případu bylo soudem povoleno celkem dvanáct odposlechů či sledovaček, z čehož jedenáct se mělo týkat rekonstrukce zámku Buštěhrad. U dvanáctého předmět doposud není známý, jedná se totiž prý o ono „utajené“ sledování.

Žalobce Jirát ale nevyloučil, že může existovat utajený odposlech k jiné kauze, než je „Buštěhrad“. Například k podezřelým zakázkám na rekonstrukce středočeských nemocnic, ve kterých vystupují někteří obvinění z Rathovy kauzy, samotný exhejtman však zatím nikoliv.     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

14:27 „Daň z dýchání!“ Hejma pozval na pódium šéfku Trikolóry a přišla smršť. Ránu ODS pak zasadil bývalý straník

„Volím osmu,“ podpořil v Českých Budějovicích sdružení Trikolora Svobodní Soukromníci zpěvák Ondřej…