V Rusku se i dnes lže o roce 1968. A co na to Zeman? ptá se publicista Michnik

29.05.2015 23:10

Slavný polský disident, historik a publicista Adam Michnik spolu s historikem Oldřichem Tůmou hodnotili v pátečních Událostech, komentářích České televize vysílání televize ruské, která uvedla pořad o invazi do Československa ze srpna, kde se i po více než čtyřiceti letech držela sovětských lží o přípravě kontrarevoluce o nás. Jsem zvědav, co na lži zločince Putina řekne Miloš Zeman, poznamenal Michnik.

V Rusku se i dnes lže o roce 1968. A co na to Zeman? ptá se publicista Michnik
Foto: Ústav pro soudobé dějiny
Popisek: Intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu1968
reklama

V pořadu ruské televize mimo jiné zaznělo, že se na přípravě kontrarevoluce podíleli i někdejší kolaboranti s nacisty a členové SS. Slyšet v roce 2015, co bylo běžné v roce 1970, je poněkud zvláštní. Michnik varoval, že Vladimir Putin oprašuje sovětské metody. „Mě teď zajímá, co na to řekne prezident Zeman, který dlouhodobě tvrdí, že se v Rusku neděje nic špatného. Ruská propaganda je přitom pro nás velmi nebezpečná,“ varoval Michnik s tím, že je to ostuda i pro ruské historiky.

Podobné lži navíc dnes Rusko používá i ve válce s Ukrajinou a Michnik se divil Čechům, proč jsou k tomu naši lidé tak shovívaví. „Putin je zločinec a lhář, co tomu říkají prezident Zeman, exprezident Klaus a jiní dnešní politici,“ ptal se publicista.

Není to přitom jediné hrozivé slovo, které zaznělo ze strany Moskvy a dokonce z úst Vladimira Putina. Ten např. řekl, že rozpad Sovětského svazu byl největší geopolitickou katastrofou 20. století. Jak to může říci, když ve dvacátém století Evropu zdecimovaly hned dvě světové války, ale třeba také hladomory.  

Ani Tůma podle vlastních slov tak úplně nechápe, jak můžou v dnešním Rusku vysílat tak jasné lži. To by i těm lidem, kteří jsou u nás nakloněni Rusku, mělo konečně otevřít oči.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …