V Sasku zvedají obočí kvůli Labi. Bojí se, že Češi poškodí životní prostředí

10.05.2016 16:40

Sasko má i nadále pochyby o plánované stavbě plavebního stupně na Labi v Děčíně. Na životní prostředí by stavba mohla mít negativní dopady, obává se saský ministr životního prostředí Thomas Schmidt (CDU). Zprávu přinesla ČTK.

V Sasku zvedají obočí kvůli Labi. Bojí se, že Češi poškodí životní prostředí
Foto: pixabay.com
Popisek: řeka Labe
reklama

Konečné rozhodnutí, zda plavební stupeň postavit, či nikoliv, je ale podle Schmidta na Česku, uvedl dnes na svém webu deník Die Welt.

Česko si od vybudování plavebního stupně v Děčíně slibuje zlepšení splavnosti Labe a možnost celoročního provozu ekonomicky udržitelné nákladní lodní dopravy. Proti výstavbě však protestují české i německé ekologické organizace. Podle nich nemůže jediný plavební stupeň zajistit celoroční splavnost řeky v situaci, kdy se kvůli suchu zvyšuje počet dní, během kterých není možné po řece plout.

Velmi opatrný přístup k českým plánům mají i německé úřady. Schmidt dnes vyjádřil přesvědčení, že by stavba mohla ovlivnit také stavy ryb v řece.

Stavbu plavebního stupně v Děčíně považuje dlouhodobě za prioritu české ministerstvo dopravy. Samotná příprava stavby trvá už ale 20 let. Dosavadní pracovní termín počítal s uvedením plavebního stupně do provozu nejdříve v roce 2021. Toto datum se nyní ale zřejmě posune kvůli tomu, že se musejí přepracovat podklady k vyhodnocení dopadů jezu na životní prostředí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

7:55 „Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

TÝDEN V MÉDIÍCH Na naprosto bizarní dramaturgickou dezorientaci České televize upozornil komentář Ja…