V Turecku začal první soud s údajnými spiklenci. Na stole je 21 doživotních trestů

27.12.2016 15:10

V Turecku začíná první velký proces s aktéry letního neúspěšného pokusu o puč. Informuje o tom agentura Reuters s tím, že čistky, které následovaly po puči, se dotkly asi sta tisíc lidí, přičemž čtyřicet tisíc lidí bylo zatčeno.

V Turecku začal první soud s údajnými spiklenci. Na stole je 21 doživotních trestů
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Turecká vlajka, graffiti.

Země půlměsíce staví před soud první aktéry obviněné z toho, že se podíleli na neúspěšném letním puči proti prezidentovi Recepu Erdoganovi. V soudním řízení, které provází velká bezpečnostní opatření, čelí obžalobě z neuposlechnutí rozkazu 29 policistů. Strážci zákona jsou viněni z toho, že odmítli bránit palác prezidenta o převratové noci.

Prokuratura požaduje pro jednotlivé policisty různě dlouhé tresty. Na stole leží i návrhy na doživotí. Ten nejdelší trest hrozí jednadvaceti obžalovaným. Další se mohou ocitnout za mřížemi na 7,5 až 15 let. Řízení probíhá u soudu v Silivri, západně od Istanbulu.  Mezi obviněnými však zatím nenajdeme jediného aktéra, který by byl považován za některého z hlavních aktérů. Na hlavní soud s údajnými osnovateli puče dojde přímo v hlavním městě Ankaře. Pravděpodobně v příštím roce.  

Celý článek naleznete zde

„Každý, kdo se podílel na pokusu o převrat, si zaslouží spravedlivý proces,“ věří právník Orhan Cagri Bekar. „Ten, kdo bude shledán vinným, si zaslouží nejtěžší možný trest, jelikož se dopustil vlastizrady,“ doplnil.

Turecké úřady označují za hlavního strůjce pokusu o převrat duchovního vůdce Fethullaha Gülena, který dnes žije ve Spojených státech. Prezident Erdogan požaduje Gülenovo vydání, aby mohl být duchovní potrestán. Končící americký prezident Barack Obama se k vydání tureckého duchovního zřejmě nechystal. Otázkou je, co udělá 45. prezident USA Donald Trump.

Sám Fethullah Gülen jakákoli obvinění související s pokusem o převrat důrazně odmítá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…