V USA chtějí hlavu Martiny Navrátilové. Bránila ženský sport

05.08.2020 18:44

Legenda tenisu Martina Navrátilová, která dlouhodobě protestuje proti začleňování transsexuálek do ženského sportu, se opět po roce stala terčem kritiky. Spolu s více než třemi sty dalšími kolegyněmi zaslaly dopis Národní vysokoškolské atletické asociaci, kde kritizovaly právě začleňování transsexuálek do ženské kategorie sportů. Dopis byl veřejně podepsán čtyřmi atletkami, z nichž ani jedna nebyla Navrátilová. „Chtěly to utajit. Ale Martina Navrátilová a její spolupůsobící se před námi nemohly skrýt,“ propálil jména všech signatářek server pro LGBTQ atlety. „Ti, kdo zastávají diskriminaci, by měli být odpovědní,“ urgoval web Outsports, ať čelí následkům svého jednání.

V USA chtějí hlavu Martiny Navrátilové. Bránila ženský sport
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalá profesionální tenistka Martina Navrátilová
reklama

Legendární tenistka Martina Navrátilová, která mezi lety 1978 až 1987 patřila ke světové špičce, byla cílem kritiky. Navrátilová již před rokem v komentáři pro Sunday Times napsala, že se jí nezdá spravedlivé, pokud by ženy musely v tenise soupeřit s transsexuálkami, které se možná cítí být ženami, ale svalově odpovídají mužům. Vysloužila si za to tehdy tvrdou kritiku, která ji častovala označeními jako „pohoršující“ nebo „transfobní“, dokonce tenisovou legendu vyloučili ze spolku, který podporoval LGBT sportovce a jehož byla ambasadorkou. Navrátilová je totiž lesbičkou. Ta se později za svá slova omluvila.

Anketa

Podporujete zestátnění exekutorů dle návrhu SPD Tomia Okamury?

98%
2%
hlasovalo: 10969 lidí

V současné době Navrátilová, která dlouhodobě žije v USA a podporuje Joea Bidena za amerického prezidenta, se stala opět terčem tvrdé kritiky. Server Echo24 přinesl zprávu, že Navrátilová spolu s dalšími více než třemi sty sportovkyněmi podepsala dopis, který byl následně poslán Radě guvernérů Národní vysokoškolské atletické asociace (NCAA). V dopise sportovkyně kritizovaly začleňování transsexuálek do ženské kategorie sportů.

„Skupina Zachraňte ženský sport sesbírala 309 podpisů, aby lobbovala u vedení NCAA, které bude zasedat tento týden. NCAA v červnu oznámila, že bude projednávat zákon, který zakazuje trans studentům soutěžit podle jejich autentického pohlaví,“ psalo Echo24.

Článek Echa24 ZDE

Fotogalerie: - Vyvěšení romské vlajky

Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...
Budova Nové radnice, sídla pražského magistrátu
Vchod do budovy Nové radnice, sídla pražského magi...
Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...
Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...
Vyvěšení romské vlajky na budovu Nové radnice u př...

V dopise, který je k nalezení ZDE, signatářky požadují, aby NCAA odmítla změnu zákona, který, pokud by byl zrušen, by povolil transsexuálům účast v ženském sportu. „Takové šikanovací taktiky jsou protikladem k hodnotám úcty, spravedlnosti a zdvořilosti vůči NCAA a vysílají ženám po celém USA ledovou zprávu o závazku NCAA k integritě ženských sportů,“ zněla část dopisu.

„Pevně věříme, že každý by měl mít příležitost soutěžit, ale skutečná atletická parita pro ženy vyžaduje ochranu ženských sportů pro biologické ženy. Ochrana celistvosti ženských sportů po celá desetiletí hraje nedílnou roli při nápravě diskriminace žen v minulosti a umožňuje jim dosáhnout jejich plného atletického potenciálu,“ pokračoval dopis dále.

Na konci dopisu jsou podepsány pouze čtyři sportovkyně, s poznámkou, že není třeba, aby všechny signatářky viděla veřejnost. Seznam všech členů měla právě NCAA. Ani jedna ze signatářek však není Martina Navrátilová. O tom, že tenisová legenda v dopise též figuruje, se veřejnost dozvěděla poté, co byl seznam signatářů zveřejněn serverem Outsports. Outsports je server informující o LGBTQ atletech, fanoušcích a jejich spojencích.

Seznam všech signatářek ZDE

Anketa

Je dobře, že Praha přispěla na festival sexuálních menšin Prague Pride?

3%
97%
hlasovalo: 14380 lidí

Server se tedy dostal k seznamu, který měla NCAA a na sém webu zveřejnil všechny signatářky s poznámkou: „Je to 309 žen, které nesouhlasí se začleněním transgenderu do sportu a chtěly to utajit. Ale Martina Navrátilová a její spolupůsobící se před námi nemohly skrýt,“ napsal Outsports. Na prvním místě signatářů totiž figuruje Martina Navrátilová.

Chtějí, aby sportovkyně čelily následkům svého činu. „Hledali jsme tato jména ve veřejném zájmu, protože ti, kdo zastávají diskriminaci, by měli být odpovědní,“ psal server s poznámkou, že v žádném případě nejde o hon na čarodějnice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Posaďte se. Prymula varoval z Partie: Pražská hygiena je přetížená, systém je na hraně. Budeme stoupat až na 8 tisíc denně. Jsem zděšen...

13:20 Posaďte se. Prymula varoval z Partie: Pražská hygiena je přetížená, systém je na hraně. Budeme stoupat až na 8 tisíc denně. Jsem zděšen...

Hostem nedělní Partie byl epidemiolog Roman Prymula, který před kamerami hlasitě bil na poplach. „Já…