V USA nejsou dvě, ale jen jedna strana - strana byznysu. Bush dělal totéž, co Hitler. Promlouvá kanadský právník u trestních tribunálů, jemuž vyhrožovala CIA

18.10.2015 7:55

Mezinárodní právo je na papíře, ale v praxi nefunguje. Organizace spojených národů, která by měla být silovou mezinárodní institucí, je k smíchu. Od založení ji USA, kde vládne pouze jedna strana byznysu, využívají k manipulaci. Takhle drsně mluví kanadský právník Christopher Black, který se věnuje práci v trestních tribunálech pro bývalou Jugoslávii a pro zločiny spáchané ve Rwandě. Kvůli postojům mu několikrát CIA vyhrožovala likvidací.

V USA nejsou dvě, ale jen jedna strana - strana byznysu. Bush dělal totéž, co Hitler. Promlouvá kanadský právník u trestních tribunálů, jemuž vyhrožovala CIA
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres

„Spojené státy americké už dávno nejsou demokracií, ale jde o vládu oligarchie. Je vedena několika nadnárodními korporacemi. Když prezident Dwight Eisenhower odcházel z úřadu, prohlásil, že bychom měli být obezřetní, protože budeme stále více kontrolováni vojenskoprůmyslovými skupinami. A to se stalo. Dnes už v USA nejsou dvě strany, ale pouze jedna. Nazval bych ji stranou byznysu, protože pracuje v zájmu byznysmanů,“ začíná právník Christopher Black, který pochází z kanadského Toronta, ale kvůli práci létá po celém světě.

Bush jako Hitler

Black se v kritice stranického systému USA opravdu zpátky nedrží: „Demokraté, kteří říkají, že jsou nalevo, jsou vlastně také, byť v měkčím slova smyslu, chlapíci pro byznys. O tom, že v USA existuje jediná byznys strana, se vážně hovoří v univerzitních kampusech i na různých konferencích. Demokraté hrají opozici jen na oko, jinak mají s konzervativci úplně stejné zájmy. Pro pracující lidi nedělají vůbec nic. Společnost je k tomu hluchá.“

Právník hlavně kroutí hlavou nad chováním amerických elit v souvislosti s mezinárodním právem. „Existují principy mezinárodního práva. Jsou ale jen na papíře. Jaké to je právo, když je neustále porušováno. V Česku máte vládu, která kontroluje zemi, a parlament, jenž přijímá zákony. Policii, jež je prosazuje, a soudy, které trestají lidi, jež je porušují. V mezinárodním měřítku to tak není. Nemáme světovou vládu, světovou policii a tak dále. Máme OSN, která by mohla něco podobného představovat, ale je k smíchu. Vždyť nerozhoduje skoro vůbec o ničem. Od té doby, co byla v roce 1945 založena, je USA zneužívána k manipulaci. USA sice s mezinárodním právem stále operují, ale také jej pořád porušují a ignorují. A není síla, která by jim v tom zabránila. Bushova intervence v Iráku byla obyčejným aktem agrese. To dělal i Hitler,“ míní.

Kanadský právník Christopher Black. Foto: Jan Rychetský

Pozor na smlouvy s USA

Když se dostaneme k Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP), začne Evropskou unii varovat: „Chtějí jen do Evropy přenést svůj systém, o němž jsme už mluvili. Jde o to, aby se ‚starý kontinent‘ dostal pod kontrolu amerických korporací. Když bude chtít třeba česká vláda udržet na některých školách bezplatné vzdělání, tak se jí to nedovolí, protože USA budou chtít, aby se v Česku rozvíjelo soukromé školství, které vydělává.“

Jako příklad podobného podmanění uvádí rodnou Kanadu: „U nás po druhé světové válce začaly dominovat americké banky a nadnárodní korporace s centrálou v USA. Postupně si Kanadu podmanily, takže i naše vláda je kontrolována korporacemi. Proto kanadští vojáci pomáhali s útoky na územích v bývalé Jugoslávii, proto jsou v rámci NATO posíláni k hranicím Ukrajiny a Ruska. Přitom v našem zákoně stojí, že kanadská armáda může být poslána pouze na mise schválené OSN.“ Christopher Black se posledních patnáct let věnuje práci v Mezinárodním trestním tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu a v Mezinárodním trestním tribunálu pro zločiny spáchané ve Rwandě v Tanzanii. Jasně říká, že většina těchto procesů je politicky motivována.

Putin není Jelcin

Od roku 1945 proběhlo mnoho válek, v nichž se USA snažily prosazovat své zájmy. Vietnam, Korea, konflikty v Latinské Americe a tak dále. „Byly to strašné války, kde zemřely miliony lidí a bylo napácháno mnoho škod. Všechny ty války USA z dlouhodobějšího hlediska prohrály. Skáza SSSR znamenala, že mohly říci, že je ekonomický systém USA nejlepší na světě. Mohly deklarovat, že jsou nejsilnější, takže si mohu dělat, co se jim zachce. Jelcin byl jejich hračkou, Rusko bylo v chaosu. Pak nastoupil k vládě v Rusku nacionalistický a patriotický režim Vladimira Putina a tamní situace se konsolidovala. Rusko se chce opět vrátit na výsluní světové politiky, a to je pro USA nevýhodné. Proto byly Německem a Velkou Británií, kteří podporují USA, záměrně zaranžovány nepokoje na Ukrajině. Američané totiž chtějí rozvrátit Rusko,“ podotýká.

USA prý ztrácejí svou politickou i ekonomickou sílu, a tak kolem sebe koušou jako poraněné zvíře. „Hospodářská a ekonomická síla se v globalizovaném světě přesunuje do Číny. V USA se stále tisknou nové peníze, které jsou ale jen potištěným papírem. Pro USA a zbytek světa je hodně překvapující zjištění, že čínští komunisté vybudovali nejlepší kapitalistický systém na světě. To je sice ironie, ale pravda. USA ztratily část své dominance v Jižní Americe a nedaří se jim ani v boji proti terorismu, protože ohledně Islámského státu ukazují ruští vojáci, že to jde, když se chce,“ pokračuje.

Výhrůžky z CIA

Black se netají tím, že je kanadský komunista. „Byl jsem členem předsednictva komunistické strany Kanady, ale nyní v ní moc aktivní nejsem. Mám práci v Africe a Evropě. Pocházím z pracující třídy Anglie. Odtamtud jsme se odstěhovali, když mi bylo deset, protože táta sehnal práci za oceánem. Abyste mě pochopili, nevadí mi, že lidé vydělávají peníze a stávají se z nich milionáři. To je v pořádku. Nicméně mi vadí žít v systému, v němž pár rodin ovládá většinu světového bohatství a zbytek dostává za svou těžkou práci minimum. Kdyby se naši politici starali i o naše zájmy, asi bych tak naštavný nebyl, ale oni to nedělají,“ podotýká.

Vzhledem ke svým názorům, které svobodně ventiluje po světě, mu bylo již několikrát vyhrožováno. „U většiny trestních tribunálů jsou přítomni agenti Ústřední zpravodajské služby USA (CIA). V roce 2008 jsem třeba seděl s kamarádem v baru a přisedl si k nám jeden vysoký státní úředník. Naprosto otevřeně začal hovořit o tom, že bojoval v Iráku, pak v administrativě NATO a pak v CIA. Bylo mi divné, proč mi to říká. ‚Lidé jako my stojí okolo kruhu smrti. Nicméně vy už stojíte na té kružnici. Měl byste se držet zpátky,‘ prohlásil. Něco podobného se mi pak stalo ještě několikrát,“ vypráví a dodává: „Hodně lidí si myslí, že jsem paranoidní. Mě to ale opravdu znervózňuje. Nicméně své názory nezměním, půjdu dál svou cestou. Kdyby člověka takto umlčeli, tak zvítězí, což nechci!“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

18:52 Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

Syrské sirotky přijmout, a to ihned. A přestat se navzájem „kacéřovat“, tedy veřejně kárat za přístu…