V USA právě vychází třaskavá kniha. Vynáší na světlo důležité věci o Bushovi ml. a válce v Iráku

09.11.2015 17:42

Značně kriticky hodnotí bývalý americký prezident George Herbert Walker Bush (prezidentem USA byl v letech 1989–1993) politiku svého syna George Walkera Bushe (prezidentem USA v letech 2001–2009) v knize Johna Meachema Osud a moc: Americká odysea George Herberta Walkera Bushe. O knize, která vychází dnes, píše na serveru Reflex.cz publicista Tomáš Klvaňa.

V USA právě vychází třaskavá kniha. Vynáší na světlo důležité věci o Bushovi ml. a válce v Iráku
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

Poukazuje na to, že autor knihy je nositel prestižní Pulitzerovy ceny. Ten prý měl přístup k exprezidentovým zvukovým deníkům, několik let s ním vedl rozsáhlé rozhovory a vyzpovídal také plejádu pamětníků.

  • Celý text je ZDE

George H.W. se s nebývalou otevřeností kriticky vyjádřil o dvou klíčových postavách synovy vlády, viceprezidentovi Dicku Cheneyem a ministru obrany Donaldu Rumsfeldovi. Přitom Cheney sloužil i v jeho vládě jako loajální šéf Pentagonu. Bush se nevěřícně ptá, proč se Cheney před patnácti lety tak změnil, proč se nechal vtáhnout do skupiny „tvrdých chlapíků, kteří chtějí bojovat o všechno a použít armádu, aby bylo na Středním východě po našem“.

Rumsfeld byl špatným ministrem

O Rumsfeldovi pak tvrdí, že byl špatným ministrem a jeho syn ho měl vyhodit daleko dřív než v druhém prezidentském období.

Vinu otec Bush nesvaluje na poradce, ale přímo kritizuje svého syna. „Za špatnou zahraniční politiku nese vinu prezident.“

Bushe mladšího otcova slova zaskočila: „Dozajista se s tím nikdy nesvěřil mně... Nikdy nepřišel a neřekl: Hele, Cheneyho musíš držet na uzdě, jinak zruinuje tvoji vládu. To by ani nebyl on, on takový není. A kromě toho nesouhlasím, jak události vykresluje. Byla to má rozhodnutí, moje filozofie.“

Rodinné spory nepomohou Jebu Bushovi

Klvaňa k tomu podotýká, že rodinné spory určitě nepomůžou Jebu Bushovi, který nyní usiluje o post kandidáta na prezidenta za republikány a je zatím v průzkumech veřejného mínění překvapivě nízko. „Poslední, co Jeb potřebuje, jsou diskuse o nepopulární válce v Iráku z roku 2003,“ píše Klvaňa.

Závěrem podotýká, že válku v Iráku v roce 1991 si Bush starší nechal schválit v Kongresu. Deníky nicméně prozrazují, že i kdyby mu ji kongresmani neposvětili, zahájil by ji stejně. Většina dobových pozorovatelů si tehdy ale myslela opak a poté, co jeho syn v roce 2003 jednal značně jednostranně, dávala konání Bushe ml. do kontrastu s umírněným realistou, jeho otcem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

18:58 Takže tady je máte: Tihle čeští europoslanci hlasovali pro podporu migrace, uprchlíků a kvót

Před blížícími se volbami do Bruselu se čím dál častěji řeší, kteří čeští europoslanci hlasovali ve …