V USA prý dobře vědí, co je Zeman zač. A podle exdiplomata už to i dávají najevo

16.04.2015 19:24

Někdejší diplomat Petr Kolář, jenž působil jak ve Washingtonu, tak v Moskvě, zavítal do čtvrteční Kauzy dne na Rádiu Impuls. Hned na úvod řekl pár slov o zesnulém Stanislavu Grossovi, okomentoval situaci v Rusku a stranou jeho pozornosti nezůstala ani nedávná roztržka prezidenta Zemana s americkým velvyslancem v Česku, která se odehrávala i na serveru ParlamentníListy.cz. Kolářova slova by prezidenta rozhodně nepotěšila.

V USA prý dobře vědí, co je Zeman zač. A podle exdiplomata už to i dávají najevo
Foto: MZV
Popisek: Diplomat Petr Kolář
reklama

„O mrtvých jen dobře. Já jsem měl vždy dojem, že je to budoucnost sociální demokracie. Vnímal jsem ho jako charismatického politika, který má vizi, ví, kam chce směřovat a proč,“ prohlásil exdiplomat. V oblasti zahraniční politiky byla jeho slabší stránkou jazyková vybavenost, či spíše nevybavenost, ale to podle Koláře bohužel nebývala jen nevýhoda Grosse, na to doplácí řada českých politiků, posteskl si.

Tohle Putinovi jde

Dnes proběhla také řízená debata ruského prezidenta Vladimira Putina se svým národem. Kolář upozornil, že prezident Ruské federace sice tvrdil, že zemi západní sankce nakonec prospějí, ale realita bude mnohem složitější. „Rusko je dnes hrozbou, myslím putinovské Rusko,“ zdůraznil exdiplomat. V Rusku by si ale podle jeho názoru měli uvědomit, že partneři by se sebe navzájem neměli bát. „V civilizovaném světě si můžeme vážit partnerů bez toho, abychom se jich báli. Snad si to Rusové uvědomí,“ doufá host.

V tuto chvíli nemá Putin dost sil k ovládnutí celé Ukrajiny, ale území, které ovládá, používá k oslabení kyjevské vlády a této karty se mu daří využívat.

Zemanova slova byla hloupá a trapná

V závěru host řekl pár slov k roztržce mezi prezidentem Zemanem a velvyslancem USA Andrewem Schapirem, kterému prezident v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zavřel dveře na Hrad. Kolář má na tuto „přestřelku“ jasný názor.

„Ona je spíš hloupá, trapná a úplně zbytečná. V USA vědí, kdo je Zeman, a dávají to poměrně i najevo. Koneckonců ten výrok poslance Schapira, na který reagoval Zeman, byl velmi mírný,“ připomněl Kolář. Celá aféra podle jeho názoru „vyšumí“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

11:54 Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

Ve Vrběticích spáchali útok agenti GRU. Nešlo však o sklad společnosti IMEX Group, ale o továrnu na …