V daňových rájích mizí miliardy a vládě je to jedno

05.08.2012 12:35

Přesun českých podnikatelů do tzv. daňových rájů znamená podle odhadu odborníků ztrátu 50 až 60 miliard korun ročně.

V daňových rájích mizí miliardy a vládě je to jedno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Do Lucemburska, na Kajmanské ostrovy, do Švýcarska, na Bermudy nebo do Singapuru se už přesunulo více než 13 tisíc českých firem.

Nic ale nasvědčuje tomu, že by to nějak trápilo zejména ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a vládu Petra Nečase (ODS). A to i přes to, že  kabinet hledá každou korunu a snižuje valorizace důchodů.
 
"Přičemž pro srovnání – tyto daňové úniky znamenají třeba roční rozpočet ministerstva obrany, nebo tři čtvrtiny toho, co stát vynakládá na sociální dávky, nezaměstnané a na handicapované občany ročně," uvádí portál.
 
Ministr financí Miroslav Kalouska prohlásil, že vláda se v této oblasti vydala dvěmi cestami. Ovoce už prý nese mimořádná diplomatická aktivita. Bylo uzavřeno devět smluv o výměně informací mezi daňovou správou ČR a státy, které jako daňové ráje bývají označeny.
 
"Teprve když dostanete informaci, tak s tím můžete teprve pracovat. Druhá věc je, že zavádíme v konsolidačním balíčku srážkovou daň pro dividendy z tzv. daňových rájů,“ řekl ministr pro Prvnízprávy.cz..
„Nemyslím si, jakkoliv to nemíním podceňovat, že daňové úniky do daňových rájů jsou dominantním problémem pro výběr daní v České republice,“ dodal Kalousek.
 
Opozice protestuje

Opozičním stranám tyto vládní aktivity ale nestačí. Místopředseda ČSSD Michal Hašek v rozhovoru pro již zmiňovaný server značil kroky vlády za formální a technickou věc. To prý problém úniků daní do daňových rájů vůbec neřeší.
 
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba řekl, že považuje za neférové, když podnikatelé radí vládě, jak zlepšovat podnikatelské prostředí  v ČR. Ti samí lidé ale podle něj vydělali miliardy na přesunu peněz do daňových rájů. Opoziční strany srážkovou daň pro dividendy z daňových rájů podporují. Zároveň ale trvají na majetkovém přiznání, neboť je částečná souvislost. Lidé, kteří nebudou schopni neprokázat, že majetek nabyli a zdanili oficiální cestou, jej budou muset zdanit dodatečně. Osoby, které například proprali finance přes daňové ráje a potom v ČR pořídili nemovitost, by na základě opozičního návrhu dostali sankční daň.
 
Majetková přiznání chtějí zavést sociální demokraté, Věci veřejné a komunisté. Michal Hašek to pokládá za faktické řešení.

"Majetkové přiznání na majetek nad 10 milionů by se se vztahoval jak na nemovitý majetek, tak movitý, včetně peněz, jak v ČR, tak v zahraničí. To ČSSD navrhuje opakovaně, ale česká pravice se tomu brání,“ řekl Hašek. Dodal, že by šlo o kombinaci prověřování finančními úřady.  
 
Ministr financí reaguje stručně. Prohlásil, že si je  "naprosto jist", že by majetkové přiznání tomu naprosto nepomohlo.

Prokleté anonymní akcie

Další zásadní problém je podle opozice v anonymních akciích. O jejich zrušení usiluje například poslanec Michal Babák. Politik připomněl, že jeho strana (VV) předložila návrh, který anonymní akcie absolutně ruší a veškeré akcie by byly zapsány v centrálním registru.
"Nemohlo by se pak stát, že by firma, která usiluje o zakázky, měla například netransparentní strukturu vedoucí do daňových rájů,“ prohlásil Babák.
 
Místopředseda ČSSD Hašek uvedl, že vládní kabinet  zákaz anonymních akcií opakovaně znemožňuje. To označil za smutnou vizitku Nečasovy vlády.
 
Podle informací tisku zrychlili nejbohatší Češi odchod sídel svých firem do zahraničí. K tomu se rozhodlo třináct z dvaceti miliardářů. Jsou mezi nimi například Petr Kellner a jeho Česká pojišťovna, Zdeněk Bakala a jeho společnosti OKD a Moravské naftové doly podnikatele Karla Komárka. Do zahraničí odchází i developer Dušan Kunovský. Central Group bude nyní vlastnit prostřednictvím kyperské firmy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: bob

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ožrala zlodějský! Kalousek neuspěl s žalobou na Babiše. A znovu spustil o lžích, kterým prý čelí

16:16 Ožrala zlodějský! Kalousek neuspěl s žalobou na Babiše. A znovu spustil o lžích, kterým prý čelí

Okresní soud pro Prahu-západ dnes rozhodl, že šéf hnutí ANO a současný premiér Andrej Babiš (ANO) se…