V kauze obchodů s vojenským materiálem soud čtyři muže osvobodil

22.12.2018 7:20

Pražský městský soud včera zprostil obžaloby čtveřici mužů, kteří byli obviněni z nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty. Kauza se týká několika obchodů s vojenským materiálem z let 2009 až 2013. Rozsudek není pravomocný.

V kauze obchodů s vojenským materiálem soud čtyři muže osvobodil
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

Soudkyně Blanka Bedřichová dospěla k závěru, že jednání obžalovaných nebylo trestným činem. "Celá obžaloba stojí na dvou vytržených smlouvách z celých desítek, možná stovek smluv, které byly uzavřeny mezi VOP a ministerstvem obrany," uvedla Bedřichová.

Úředníci podle policie prodali majetek za nižší ceny, než za které je prodat mohli. Podle rozsudku ale žádná škoda nevznikla. Bedřichová řekla, že nebylo prokázáno ani to, že by obžalovaní chtěli škodu způsobit, nebo někomu zajistit prospěch. "Pohnutku v žádném případě nejsme schopni dovodit," konstatovala Bedřichová.

Soudkyně zkritizovala práci policie v přípravném řízení. Před soudem se podle ní například musely provést některé důkazy, které chyběly ve spisu. Znalecký posudek, o který se opírala obžaloba, byl podle ní nepřesvědčivý.

Obžalobě čelí bývalý ředitel státního Vojenského opravárenského podniku (VOP) Adolf Veřmiřovský, exředitel někdejší armádní Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman a jeho zástupce Roman Pavlík. Posledním stíhaným je generál Vladimír Halenka, který velel vojenské logistice. Všichni muži vinu odmítají. Za zneužití pravomoci úřední osoby jim hrozí až 12 let vězení.

Při obchodech, kvůli kterým stojí čtveřice před soudem, převedla obrana na VOP obrněný transportér, bojová vozidla, přes 200 motorů do bojových aut nebo přes dvě desítky tankových motorů. U prvních dvou transakcí vznikla podle obžaloby škoda několik milionů korun. Třetí obchod zastavil tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek předtím, než se uskutečnil.

Případ se spustil na začátku března 2015, kdy byli muži obviněni. V hledáčku policie byli nejméně dva roky předtím. Policie kvůli případu provedla několik domovních prohlídek, a to i u majitele zbrojařské firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada, jehož firma v některých obchodech figurovala jako konečný zákazník.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

12:24 Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

S Ondřejem Hejmou si tentokrát o kauzách povídal v XTV Petr Vojnar. Hejma si z rostoucích statistik …