V kulturním domě, kde měl Jakeš legendární projev, bude asi školka

23.05.2014 14:32

Plzeňský obvod Doubravka chce získat bývalý kulturní dům v Červeném Hrádku, který proslavil v roce 1989 projev tehdejšího generálního tajemníka komunistické strany Miloše Jakeše. Projev se tehdy šířil mezi lidmi a vyvolával smích. Kulturní dům patří státu a částečně jej využívá zemědělská společnost. Pokud ho chce Doubravka získat, musí o něj město požádat do konce roku.

V kulturním domě, kde měl Jakeš legendární projev, bude asi školka
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Milouš Jakeš

Obvod by v objektu chtěl vybudovat mateřskou školu a zároveň denní stacionář pro seniory. Dnes to řekl starosta obvodu Michal Chalupný (ČSSD).

Podle připravené studie by vestavbou do kulturního domu vznikla v jednom patře školka pro 30 předškoláků a v dalším patře stacionář pro 20 seniorů. Podobné kombinované zařízení je podle Chalupného v Česku zatím ojedinělé. V zahraničí, kde se Doubravka inspirovala, ale takové projekty fungují. "Když senioři budou chtít si pohrát s dětmi nebo tam budou mít vlastní vnoučky, bude tam pro to prostor a čas. Není to tak, že by se senioři museli o děti povinně starat, od toho tam budou učitelky," řekl.

Pokud budou penzisté chtít, budou moci zajít za dětmi do herny, na zahradu, číst jim knížky a podobně. Když nebudou chtít, nebudou se muset vůbec potkávat. Kulturní dům je v dobrém stavu, vestavba by přišla podle studie na 16 milionů korun. Radnice obvodu chce počkat na státní či evropskou dotaci. Obvod spolupracuje na plánu s magistrátem, protože žádost o převzetí domu by muselo schválit městské zastupitelstvo.

I když populačně nejsilnější ročníky dětí už ze školek pomalu odcházejí, Doubravka by nová místa ve školce využila. Obvod má díky satelitním obcím Červený Hrádek, Bukovec a Újezd s masivní výstavbou domů a bytů stále hodně dětí. Pokud by se otevřela mateřská škola v Červeném Hrádku, mohly by ji využívat místní děti, které zatím jezdí do Doubravky. V obvodu by se pak uvolnila kapacita pro jesle, které by obvod chtěl zřídit.

Jakešův projev ze 17. července 1989 z Červeného Hrádku, který koloval mezi lidmi, zlidověl. Pasáže z něj se citovaly ještě po letech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

9:02 Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

Bývalý poslanec za TOP 09 František Laudát se na svém facebookovém profilu zamyslel nad snímkem z po…