V létě na pláži v Chorvatsku? Petříček to vidí pozitivně. Je tu jen pár podmínek

13.05.2020 22:58

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Za jakých podmínek a kdy bychom mohli cestovat do okolních zemí, popřípadě moři? Nechyběla ani otázka na Rusko.

V létě na pláži v Chorvatsku? Petříček to vidí pozitivně. Je tu jen pár podmínek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Pro Rakousko je prioritou otevřít hranice se sousedními státy. Dnes to řekla ministryně turistiky. Úplné otevření hranic chystá Vídeň od 15. června. „Ten zájem je oboustranný. Již minulý týden jsme se s mým kolegou domlouvali, že bychom chtěli jednání vést společně i se Slovenskem. Dnes jsem o tom hovořil s panem premiérem Babišem. Směřujeme také k tomu, aby kolem 15. června se hranice mezi těmito třemi státy otevřely,“ uvedl. 

Petříček dále potvrdil, že se sousedním Rakouskem a se Slovenskem, ke kterému máme nejblíže, by se hranice otevřely k 15. červnu. „V případě Německa, tam vnímáme, že ta situace stále ještě není tak stabilizovaná. I naše veřejnost má přece jenom obavy z vývoje Německa. Přestože i v Německu se jedná také o rozdílnou situaci mezi jednotlivými spolkovými zeměmi,“ podotkl Petříček. Česko nyní prověřuje podmínky, za jakých budou otevřeny hranice mezi Rakouskem a Německem.

Anketa

Byl by šéf ODS Petr Fiala dobrým premiérem?

3%
97%
hlasovalo: 31665 lidí

Zda bude zákaz přijet z některých zemí k nám, to bude podle Petříčka vycházet z epidemiologické situace v dané zemi. „Zejména co se týče trajektorie přírůstku nemoci covid-19. Je zřejmé, že v tuto chvíli je třeba předčasné hovořit o tom, jak bude fungovat cestování mezi například Českem, Velkou Británií, Belgií nebo Francií. Letecké společnosti, leteckou dopravu jsme povolili, my jsme ji prakticky nezakázali nikdy, ale nyní je mnohem snazší pro občany cestovat po Evropě, tak jak některé letecké společnosti budou obnovovat pravidelné linky. Mám informaci, že například linka Praha–Brusel by mohla v poměrně blízké době začít znova létat, ale tam skutečně zatím se bavíme o tom, že ty cesty budou probíhat v tom stávajícím režimu, že lidé se budou muset prokázat testy, budou muset uvést důvody pro to cestování. V případě běžné masové turistiky zatím myslím, že tyto země výhledově k 1. červenci těžko budeme otevírat,“ dodal.

Letní dovolená u Jadranu pak podle Petříčka není iluzí. „Samozřejmě děláme maximum pro to, aby to bylo možné,“ sdělil Petříček. „Prvořadé je, stále, v tuto chvíli, hledět na ochranu veřejného zdraví. Já jsem optimista a myslím si, že na 85-90 procent od prvního července bude možné Chorvatsko navštívit za určitých okolností. Ty podmínky jsou zatím ještě v jednání,“ uvedl. Petříček pochválil současnou vládu, kdy podle něj jednotliví ministři táhli za jeden provaz. „Snažili jsme se hodit za hlavu všechny možné spory,“ sdělil Petříček. 

Závěrem se pak Petříček bavil o vážnosti hrozby ze strany Ruska vůči Ondřeji Kolářovi (TOP 09), Pavlu Novotnému (ODS) a Zdeňku Hřibovi (Piráti) za jejich údajně protiruské aktivity. „Hodnocení bezprostředního rizika je především na zpravodajských službách, zejména na policii, ministerstvo zahraničních věcí ani já jako ministr nemohu suplovat tuto roli, my jsme vždy postupovali velmi zodpovědně, mohu říct, že osobně se zpravodajskými informacemi pracuji prakticky každý den,“ sdělil. K informacím týdeníku Respekt ohledně agenta s jedem se nechtěl vyjadřovat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpak Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

13:39 Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpak Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

„Politika v době šílené. Podle čeho se pozná, kdo je vlastně ve vládě a kdo v opozici?“ zahájil deba…